eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatki › PIT 2015

Rozliczenie roczne PIT 2015

W pierwszych czterech miesiącach 2016 r. podatnicy po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z obowiązkiem rozliczenia swoich dochodów (a niekiedy przychodów) uzyskanych w roku 2015. W tym roku termin jednak lekko się wydłuży (do 2 maja), jako że 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy - sobotę.

Dokonanie prawidłowego rozliczenia podatkowego wymaga jednakże odpowiedniej wiedzy podatkowej. Ta wprawdzie jest ogólnodostępna, jako że dostęp do aktów prawnych jest powszechny i darmowy, niemniej prawidłowe zinterpretowanie przepisów podatkowych jest rzeczą niezwykle trudną. Same organy podatkowe często nie mogą tutaj uzgodnić wspólnego stanowiska.

Prawidłowe rozliczenie podatkowe tradycyjnie należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego formularza. Podobnie jak w poprzednich latach, ustawodawca zaserwował podatnikom ich duży wachlarz. Rodzaj uzyskiwanych przychodów czy sposób ich opodatkowania - to główne czynniki, którymi należy się kierować przy sięganiu do odpowiedniego zeznania. Do formularza głównego trzeba też często dołączyć szereg załączników (tych jest kilkanaście) pamiętając, że nie każdy załącznik wszędzie może być stosowany.

Same przepisy w roku 2015 r. w zakresie rozliczeń rocznych nie uległy większym zmianom. Dzięki temu przy rozliczaniu PIT za 2015 r. podatnicy będą stosować te same zasady co wcześniej. Nie oznacza to jednak, że rozliczenie takie będzie proste. Kolejny rok przyniósł bowiem nowe interpretacje prawa podatkowego dokonywane przez organy podatkowe jak i wyroki sądów administracyjnych - również w zakresie rocznych rozliczeń podatkowych (głównie w zakresie korzystania z ulg i odliczeń).

W celu ułatwienia prawidłowego sporządzenia zeznań podatkowych, zespół eGospodarka.pl - wzorem lat wcześniejszych, przygotował szereg artykułów poświęconych tej tematyce, listę formularzy, z wypełnieniem których muszą zetrzeć się podatnicy, jak też udostępni programy komputerowe, które powyższe znacznie ułatwią oraz bazę danych organizacji pożytku publicznego, uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku. Baza artykułów zawiera m.in. informacje w zakresie wyboru odpowiedniego formularza podatkowego, sposoby rozliczenia najczęściej stosowanych ulg podatkowych oraz aktualne podejście fiskusa i sądów administracyjnych w konkretnych sprawach podatników, a tyczących się rozliczenia rocznego podatku dochodowego.

Poniższa baza wiedzy na bieżąca będzie też aktualizowana o nowe treści, których podstawą będą m.in. problemy dotykające naszych użytkowników, a tyczące się rozliczeń PIT za 2015r.


Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2015 - informacje i porady:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: