Uwaga! Odliczanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
W polach dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne w danym miesiącu należy podawać wartość składek podlegających w tym miesiącu odliczeniu - czyli zapłaconych, a nie należnych za dany miesiąc. Termin płatności składek za dany miesiąc przypada bowiem w miesiącu następnym (do 10-tego bądź 15-tego dnia następnego miesiąca). I tak przykładowo składki należne za styczeń są regulowane w lutym i podlegają odliczeniu w miesiącu lutym a nie styczniu (chyba że przedsiębiorca dokona ich zapłaty jeszcze w styczniu). Stąd należy je podać jako odliczenie miesiąca lutego.
* Składki na ubezpieczenie społeczne płacone z tytułu prowadzonej firmy przedsiębiorca może zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu bądź potraktować jako odliczenie od dochodu. Wybór sposobu ich rozliczenia jest dowolny. Należy jedynie pamiętać, aby składek tych z jednej strony nie zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu, zaś z drugiej uznać jako odliczenie od dochodu (a więc aby nie uwzględnić ich w rachunku podatkowym dwukrotnie).
** W polu składki na ubezpieczenie zdrowotne należy podać kwotę składki podlegającej odliczeniu, a nie wpłacanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS wpłacana jest bowiem składka w wysokości 9% podstawy jej naliczenia, zaś odliczeniu podlega jedynie 7,75% podstawy naliczenia tej składki (i tę wartość należy podać).
W celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy wg stawki liniowej należy podać kwoty przychodu, kosztów jego uzyskania, a także przysługujących odliczeń.
Pola pozostawione puste są traktowane jako wartości zerowe.
Kalkulator ma charakter poglądowy
Praca | Kadry
Finanse