eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatki › PIT 2020

Rozliczenie roczne PIT 2020

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą składać swoje rozliczenia podatkowe za rok 2020. PIT-y złożone przed 15 lutego wywołają natomiast wszelkie skutki prawne dopiero na dzień 15 lutego 2021 r. Ustawowy graniczny termin rozliczenia się z dochodów za 2020 r. to natomiast 30 kwiecień 2021 r. Od reguły tej występuje wyjątek dotyczący ryczałtowców, którzy zeznanie podatkowe PIT-28 muszą złożyć do 1 marca 2020 r. (28 lutego przypada w niedzielę).

Wzorem lat wcześniejszych podatnikom zostanie udostępniona usługa Twój e-PIT, a więc przygotowanie rozliczenia podatkowego przez fiskusa. Podobnie jednak jak wcześniej, usługa ta nie będzie dostępna dla wszystkich, a osiągających wybrane dochody, o których informacje organy podatkowe uzyskają od płatników.

Dochody za rok 2020 zostaną rozliczane na formularzach o tych samych symbolach, ale ich nowych wersjach. Te zostały bowiem dostosowane m.in. do nowych przepisów wprowadzonych na skutek stanu pandemii COVID-19.

Zarówno same ulgi podatkowe jak i zasady ich rozliczania w PIT za 2020 rok nie różnią się od tych z roku ubiegłego z tym zastrzeżeniem, że doszły nowe, związane z COVID-19. Podatnicy zyskali możliwość odliczania darowizn przekazywanych na walkę z tym wirusem czy też odliczenia przyszłej (za 2020 r.) straty w zeznaniu za rok wcześniejszy (tj. 2019)

Wypełnienie zeznania podatkowego, dzięki dostępnym narzędziom informatycznym (zarówno przygotowanym przez resort finansów jak i firmy prywatne), wydaje się być coraz prostsze. I niewątpliwie takie jest od strony stricte technicznej. Niemniej oprogramowanie to nie jest w stanie zastąpić wiedzy merytorycznej wymaganej do prawidłowego sporządzenia rozliczenia podatkowego. Ustawodawca ciągle zmienia bowiem obowiązujący stan prawny, o czym trzeba pamiętać.

Przekaż 1% podatku Fundacji "Dr Clown" i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

Pobyt w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka. Szpital to brak poczucia bezpieczeństwa i tęsknota za bliskimi. To lęk przed bolesnymi zabiegami i samotność.

Ponad 600 wolontariuszy Fundacji "Dr Clown" odwiedza rocznie prawie 60 000 dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych wspierając je w powrocie do zdrowia. Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o chorobie i strachu przywracając uśmiech na ich buziach.

Ty również pomożesz pomóc! Wystarczy pobrać program do rozliczania PIT, który pozwoli przekazać 1% podatku chorym dzieciom.

KRS 0000024181

Ponadto Organy podatkowe na bieżąco dokonują też wykładni starych przepisów w konkretnych przypadkach, co doskonale widać na przykładzie zasad rozliczania ulgi prorodzinnej, korzystania z prawa do ulgi rehabilitacyjnej, ulgi IP BOX bądź termomodernizacyjnej, które wręcz doczekały się szerokiego omówienia ze strony resortu finansów. Również rozliczenie PIT przez osoby do ukończenia 26 roku życia nastręcza nie lada problemów. I chociaż za błędy fiskusa w wypełnianiu PIT-a (dzięki usłudze Twój e-PIT) sam zainteresowany nie odpowiada, to zaniżony podatek będzie i tak musiał dopłacić.

Zespół eGospodarka.pl, kontynuując wcześniejszą dobrą praktykę, opracowuje i oddaje w ręce swoich użytkowników kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych dotyczących roku 2020. Udostępnione kompendium wiedzy będzie też na bieżąco aktualizowane o nowe interpretacje podatkowe czy wyjaśnienia organów podatkowych oraz wyroki sądów jak też odpowiedzi na najciekawsze problemy poruszane na naszym forum podatkowym.

Każdy użytkownik serwisu może też zadać pytanie na naszym forum podatkowym i uzyskać pomoc czy to od innych użytkowników tego forum, czy ekspertów serwisu eGospodarka.pl


bezpłatny program PIT 2020

Ulgi i odliczenia

Ulgi i odliczenia od podatku:

Ulgi i odliczenia od dochodu:

Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2020 - informacje i porady:

bezpłatny program PIT 2020
rozlicz swój PIT i pomóż dzieciom zapomnieć o chorobie

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Przekaż 1% podatku Fundacji Dr Clown i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.