eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiKalkulatory › VAT w rolnictwie: ryczałt czy VAT

Kalkulator VAT w rolnictwie: ryczałt czy VAT?

Większość podatników prowadzących gospodarstwa rolne (za wyjątkiem zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych) ma wybór: korzystać ze zwolnienia (tzw. rolnik ryczałtowy) czy rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych. Ta druga opcja pozwala odliczać podatek VAT od dokonywanych zakupów, niemniej fiskusowi oddać trzeba w takiej sytuacji VAT od własnej sprzedaży.

Rozliczanie VAT wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami. Rolnik VAT-owiec na gruncie tego podatku jest traktowany tak samo jak każdy inny przedsiębiorca. Rolnikowi ryczałtowemu przysługuje zaś zryczałtowany zwrot podatku od sprzedaży. Niestety nie odliczy on podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów. Jest on przy tym zwolniony niemalże ze wszystkich obowiązków na gruncie tego podatku.

Przejście na rozliczanie VAT-u jest korzystne przede wszystkim przy inwestycjach. Poniżej prezentujemy kalkulator rozliczania VAT w rolnictwie, który pomoże podjąć decyzję, jakie rozwiązanie jest dla konkretnego rolnika najkorzystniejsze.

Podaj zakładane koszty i dochody ze sprzedaży

RODZAJ KOSZTU STAWKA VAT KWOTA BRUTTO VAT KWOTA NETTO
USŁUGI I OPŁATY 23% 0,00 zł 0,00 zł
PALIWA, CZĘŚCI ZAMIENNE 23% 0,00 zł 0,00 zł
INWESTYCJE, ZAKUP MASZYN 23% 0,00 zł 0,00 zł
NAWOZY, OPRSYKI, USŁUGI ROLNE, CIĘLETA, WARCHLAKI, KURCZĘTA, NIEKTÓRE PASZE 8% 0,00 zł 0,00 zł
MATERIAŁ SIEWNY, ZBOŻA PASZOWE 5% 0,00 zł 0,00 zł
RAZEM   0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
SPRZEDAŻ STAWKA VAT KWOTA BRUTTO VAT KWOTA NETTO
PŁODY ROLNE Z PÓL
(NP. ZBOŻA, BURAKI, ZIEMNIAKI, RZEPAK), MLEKO
5% 0,00 zł 0,00 zł
ZWIERZĘTA (ŻYWIEC, BYDŁO, BROJLERY), SŁOMA 8% 0,00 zł 0,00 zł
ROLNIK RYCZAŁTOWY 7% 0,00 zł    
ZWROT VAT 0,00 zł

Zasada działania kalkulatora VAT w rolnictwie

  • W poszczególne pola należy wpisać wartości brutto dokonywanych zakupów oraz sprzedaży. Należy przy tym zwrócić uwagę na odpowiednią kwalifikację towarów. W zależności bowiem od rodzaju towaru różna jest stawka podatku VAT. Pomocne w tym zakresie są dodatkowe opisy umieszczone przy konkretnej stawce VAT.
  • Po wypełnieniu pól oraz kliknięciu przycisku „Oblicz” kalkulator nie tylko poda, czy korzystniejszy jest status rolnika ryczałtowego czy też czynnego podatnika VAT, ale także wartość płaconego podatku przy zakupach, jak i rentowność gospodarstwa (w obydwu wariantach). Wskaże też, jakie są obciążenia oraz przychody gospodarstwa w wybranym wariancie.
  • Wynik dodatni w wierszu „Dodatkowy zysk z przejścia na VAT” mówi, ile rolnik zaoszczędzi rezygnując ze statusu rolnika ryczałtowego i rozliczając podatek VAT. Wynik ujemny sugeruje, iż bardziej opłacalne jest korzystanie ze statusu rolnika ryczałtowego.
  • Kalkulator ma charakter poglądowy.

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: