eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatki › PIT 2014

Rozliczenie roczne PIT 2014

Podobnie jak w latach wcześniejszych, także i na początku roku 2015 podatnicy muszą rozliczyć się z przychodów i dochodów uzyskanych w roku poprzednim, a więc 2014. Mają na to cztery miesiące: od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 r. Rozliczenie takie oczywiście powinno być zgodne z prawem i występującym stanem faktycznym. Niestety odpowiednie zinterpretowanie przepisów nie należy do czynności łatwych. Nawet organy podatkowe nie są tutaj zawsze zgodne.

Rozliczenia podatkowego należy dokonać na odpowiednim formularzu. Już ta czynność może spowodować pewne trudności, gdyż poszczególne źródła przychodów pojawiają się na różnych deklaracjach, w związku z czym podatnik musi ustalić, która jest dla niego właściwa. Do samego zeznania trzeba też dołączyć odpowiednie załączniki, których w sumie jest kilkanaście. Warto nadmienić, że rok 2014 jest rozliczany na nowych wzorach formularzy (pomimo że ich symbole pozostały niezmienione). Jeżeli zatem ktoś posiada egzemplarze z poprzedniego roku, nie powinien ich wypełniać rozliczając rok 2014, gdyż urząd takiego zeznania nie przyjmie.

Co się zaś tyczy przepisów regulujących rozliczenia roczne, te w dużej mierze nie uległy zmianie. Niemniej rozliczając dochód za rok 2014 podatnicy będą stosować nowe, korzystniejsze zasady ulgi na dzieci. Zmiany są skierowane przede wszystkich dla wielodzietnych rodzin gorzej sytuowanych, które wcześniej nie mogły w pełni wykorzystać ulgi z uwagi na zbyt niskie dochody. Na potrzeby tej ulgi został wprowadzony także nowy załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-37 (jedynie przy dochodach opodatkowanych skalą podatkową z ulgi prorodzinnej można skorzystać), a oznaczony symbolem PIT-UZ.

W celu ułatwienia wypełnienia zeznań rocznych, zespół eGospodarka.pl przygotował szereg artykułów poświęconych tej właśnie tematyce, listę formularzy do wypełnienia, a także programy, które ułatwią tę czynność. Opisane zostały zasady wyboru właściwego formularza, korzystania z większości ulg jak też przykłady praktyczne rozliczeń. Baza artykułów będzie na bieżąco uzupełniana, zaś inspiracją do stworzenia części z nich są problemy poruszane na naszym forum przez użytkowników.


Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2014 - informacje i porady:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: