eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatki › PIT 2018

Rozliczenie roczne PIT 2018

30 kwietnia 2019 r. - to podstawowy ostateczny termin na złożenie zeznań podatkowych za 2018 r. Nie każdy jednak obecnie może złożyć PIT-a już na początku stycznia i do końca kwietnia.

Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest sporządzanie rozliczeń podatkowych przez fiskusa za podatnika. Zmianie uległ też termin przyjmowania niektórych deklaracji, w tym najczęściej występującego PIT-37. Wprowadzono nadto nowe zasady składania informacji przez płatników czy dokonywania zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z zeznania podatkowego. Ustawowy termin zwrotu przy deklaracjach elektronicznych uległ istotnemu skróceniu.

W ulgach podatkowych nie notujemy większych zmian. Należy jednak pamiętać, że od 2018 r. obowiązuje nowa wyższa kwota wolna od podatku - niestety tylko dla wybranych i kosztem innych podatników. Dodatkowo fiskus na bieżąco wyjaśnia zasady korzystania z ulg i preferencji podatkowych, zaś owe wyjaśnienia niekiedy różnią się od tych sprzed kilku lat, pomimo tego, że same przepisy nie uległy zmianie.

W dobie cyfryzacji oraz pomocy urzędników polegającej na sporządzeniu zeznań podatkowych za samych zainteresowanych wydaje się, że rozliczenie PIT-a powoli staje się zwykłą prostą formalnością. Należy jednak pamiętać, że urzędnik nie wie wszystkiego o podatniku, zaś zeznanie będzie wypełniał na podstawie bieżących i historycznych danych. A stan faktyczny względem lat ubiegłych mógł się zmienić. W efekcie nawet deklaracja przygotowana przez fiskusa nie daje gwarancji, że została wypełniona bezbłędnie. Podatnicy nadal muszą poruszać się po gąszczu polskich przepisów podatkowych oraz co rusz pojawiających się nowych ich wyjaśnieniach czy wyrokach sądowych, aby nie popełnić błędu. I chociaż za błędy fiskusa w wypełnianiu PIT-a sam zainteresowany nie odpowiada, to zaniżony podatek będzie musiał dopłacić.

Dlatego zespół eGospodarka.pl, wzorem lat wcześniejszych, opracowuje i oddaje w ręce swoich użytkowników kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych za rok 2018, która ułatwi prawidłowe sporządzenie rocznego PIT-a tudzież pozwoli skontrolować wyliczenia przygotowane przez fiskusa i z całą pewnością rozwieje dużą część pojawiających się wątpliwości. Podpowie też, jak skorzystać z nowej usługi resortu finansów.

Udostępnione kompendium wiedzy będzie też na bieżąco aktualizowane o nowe interpretacje podatkowe czy wyjaśnienia organów podatkowych oraz wyroki sądów jak też odpowiedzi na najciekawsze problemy poruszane na naszym forum podatkowym.

Każdy użytkownik serwisu może też zadać pytanie na naszym forum podatkowym i uzyskać pomoc czy to od innych użytkowników tego forum, czy ekspertów serwisu eGospodarka.pl


Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2018 - informacje i porady:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: