eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatki › PIT 2019

Rozliczenie roczne PIT 2019

15 luty - 1 czerwca 2020 r. (standardowy termin do którego należało rozliczyć PIT to 30 kwietnia, więcej o wydłużeniu terminu na złożenie rozliczeń rocznych dowiesz się z tego artykułu: Fiskus wydłuża czas na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2019 rok) - w tym okresie należy złożyć zeznanie podatkowe za 2019 r. To zasada ogólna, od której wyjątek przewidziano dla ryczałtowców - ci najpóźniej PIT muszą złożyć do końca lutego.

Przy rozliczaniu PIT za 2019 r. po raz drugi została udostępniona podatnikom usługa Twój e-PIT, czyli sporządzanie rozliczeń podatkowych przez fiskusa za podatników. Usługa ta nie jest jednak dostępna dla wszystkich, a jedynie osiągających określone dochody.

Symbole formularzy pozostały bez zmian, niemniej doczekały się one ponownie nowych wersji, które "urosły" o nowe pola. Jest to spowodowane m.in. wprowadzeniem w 2019 r. tzw. ulgi dla młodych, czy też podawanie w samym zeznaniu podatkowym niektórych danych w zakresie zasad opodatkowania wybranych przychodów.

Zmianie uległy też ulgi podatkowe. W PIT za 2019 r. można rozliczyć m.in. ulgę termomodernizacyjną, czy IP BOX. Inne ulgi (pamiętając o nowym zwolnieniu dla młodych) w zasadzie nie uległy większym modyfikacjom. Zmieniła się za to pierwsza stawka podatku przewidziana dla skali podatkowej oraz kwota zmniejszająca podatek.

Mimo, że wypełnienie PIT-a, dzięki cyfryzacji i automatyzacji niektórych procesów, pozornie staje się coraz prostsze, to ostatnio wprowadzone zmiany w rozliczeniach wywołują sporo wątpliwości wśród samych zainteresowanych. Organy podatkowe na bieżąco dokonują też wykładni starych przepisów w konkretnych przypadkach, czego przykładem jest chociażby podział ulgi prorodzinnej pomiędzy rodziców niebędących małżonkami, korzystanie z prawa do ulgi rehabilitacyjnej, jak też szereg interpretacji w zakresie nowej ulgi IP BOX bądź termomodernizacyjnej. Niewątpliwie rozliczenie PIT przez osoby do ukończenia 26 roku życia również będzie nastręczać niemałych problemów. I chociaż za błędy fiskusa w wypełnianiu PIT-a sam zainteresowany nie odpowiada, to zaniżony podatek będzie i tak musiał dopłacić, pomimo skorzystania z usług Twój e-PIT.

Dlatego zespół eGospodarka.pl, wzorem lat wcześniejszych, opracowuje i oddaje w ręce swoich użytkowników kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych za rok 2019, które ułatwi prawidłowe sporządzenie rocznego PIT-a tudzież pozwoli skontrolować wyliczenia przygotowane przez fiskusa i z całą pewnością rozwieje dużą część pojawiających się wątpliwości.

Udostępnione kompendium wiedzy będzie też na bieżąco aktualizowane o nowe interpretacje podatkowe czy wyjaśnienia organów podatkowych oraz wyroki sądów jak też odpowiedzi na najciekawsze problemy poruszane na naszym forum podatkowym.

Każdy użytkownik serwisu może też zadać pytanie na naszym forum podatkowym i uzyskać pomoc czy to od innych użytkowników tego forum, czy ekspertów serwisu eGospodarka.pl


Ulgi i odliczenia

Ulgi i odliczenia od podatku:

Ulgi i odliczenia od dochodu:

Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2019 - informacje i porady:

bezpłatny program PIT 2019

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: