eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatki › PIT 2017

Rozliczenie roczne PIT 2017

Od 01 stycznia do 30 kwietnia 2018 r. podatnicy po raz kolejny będą musieli rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych dochodów, tym razem w roku 2017. O obowiązku takim w zasadzie wie każdy, niemniej w dalszym ciągu dużej części społeczeństwa rozliczenie PIT-a sprawia niemałe trudności.

Skąd te się biorą? Problemem nie jest uzyskanie odpowiedniego formularza, czy przekazanie go do urzędu skarbowego. W obecnej dobie cyfryzacji i Internetu wypełnienie PIT-a naprawdę nie sprawia technicznych trudności. Formularz można wypełnić przy codziennej kawie w zaciszu swojego mieszkania. Nawet przekazanie go do urzędu skarbowego nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie i poproszenia innej osoby o przekazanie rozliczenia do fiskusa. Sam resort finansów udostępnia bowiem darmowe narzędzia umożliwiające sporządzenie PIT-a w wersji elektronicznej i w takiej też jego przekazanie do odpowiedniego organu podatkowego. W "sieci" nie brakuje też innych producentów darmowego czy komercyjnego oprogramowania dedykowanego do wypełniania zeznań podatkowych. Podpisanie "cyfrowe" takiego zeznania również nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów - można bowiem podpis złożyć za pomocą danych autoryzujących.

Czym zatem jest trudność w wypełnieniu rocznego PIT-a? Jest nią oczywiście specjalistyczna wiedza, bez której nie sposób dokonać prawidłowego rozliczenia. Wiedza ta wprawdzie na ogół jest darmowa i ogólnie dostępna (każdy przykładowo może przeczytać ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jej treść wyskoczy po wpisaniu takiej frazy w Google) lecz dotarcie do interesującego nas jej konkretnego obszaru i jego zrozumienie nie jest zadaniem łatwym. Konstrukcja polskich przepisów podatkowych jest bowiem tak złożona, że zwykły Kowalski musi włożyć dużo czasu oraz wysiłku w to, aby je zrozumieć i prawidłowo zastosować, co i tak nie daje pewności prawidłowości rozliczenia. Poziom skomplikowania przepisów podatkowych jest bowiem na tyle duży, że nawet organy podatkowe czy sądy administracyjne często nie są zgodne co do jednego stanowiska. A o ilości wątpliwości przesądza chociażby liczba wydawanych interpretacji podatkowych czy wyroków sądowych.

Dlatego właśnie same przepisy ustaw czy rozporządzeń wykonawczych to stanowczo za mało, aby prawidłowo wypełnić PIT-a. Z reguły trzeba się tutaj posiłkować także wypracowaną linią interpretacyjną przez organy podatkowe czy sądy administracyjne. Te same przepisy ustaw podatkowych można bowiem interpretować w przeróżny sposób, zaś wyciągnięcie wniosków zbieżnych z intencją ustawodawcy (i "zadowalających" fiskusa) jest niezwykle trudne, co widać chociażby w przypadku ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, preferencyjnym rozliczaniu z dzieckiem bądź małżonkiem.

Zespół eGospodarka.pl - kontynuując wcześniejszą dobrą praktykę, po raz kolejny opracowuje i oddaje w ręce swoich użytkowników kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych za rok 2017, która ułatwi prawidłowe sporządzenie rocznego PIT-a i z całą pewnością rozwieje dużą część pojawiających się wątpliwości.

Przekaż swój 1% i pomóż dzieciom pokonać raka. KRS 86 210 Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" istnieje od 27 lat. Przez ten czas pomogła kilku tysiącom dzieci chorych na raka. Fundacja finansuje kosztowne leki i rehabilitację pacjentów Przylądka Nadziei, wrocławskiej kliniki onkologii dziecięcej. To najnowocześniejszy szpital w Polsce, do którego dzieci przyjeżdżają na leczenie z całego kraju. Każdy z nas może pomóc Fundacji w ratowaniu życia tych małych pacjentów. Wystarczy pobrać program do rozliczania PIT, który pozwoli przekazać 1% podatku dzieciom chorym na raka.

Tradycyjnie rozpoczęcie procesu rozliczenia podatkowego za 2017 r. należy zacząć od wyboru prawidłowego formularza podatkowego. Tych jest aż kilkanaście. O wyborze właściwego decyduje rodzaj uzyskiwanych dochodów (bądź przychodów) jak też przysługujące konkretnej osobie ulgi i odliczenia podatkowe. Formularze podatkowe mają te same symbole co w latach wcześniejszych, ale zyskują swoje nowe wersje, na co należy zwrócić uwagę przy ich wypełnianiu.

Przepisy podatkowe zawierające zasady rozliczeń podatkowych w zdecydowanej większości nie uległy zmianie (wyjątkiem jest m.in. kwota wolna od podatku, która dla jednych urosła, dla innych zmalała). W ciągu ostatniego roku fiskus wydał jednakże szereg nowych interpretacji podatkowych mówiących, jak te przepisy stosować - podobnie zresztą jak sądy administracyjne. Warto mieć to na uwadze wypełniając PIT-a za 2017 rok.

W kompendium wiedzy na temat rozliczeń rocznych 2017 przygotowanym przez zespół eGospodarka.pl można znaleźć szczegółowe wyjaśnienie w zakresie stosowania poszczególnych ulg i odliczeń podatkowych, dostępnych sposobów rozliczeń, przykłady wypełnionych formularzy jak i czyste drugi do wypełnienia - w tym także w postaci e-deklaracji, które można wysłać elektronicznie do skarbówki. Udostępnione zostaną także programy umożliwiające wypełnienie rocznego PIT-a szybko, sprawnie i bezbłędnie, czy baza organizacji pożytku publicznego, z którymi można się podzielić 1% swojego podatku.

Baza artykułów o tematyce rozliczeń podatkowych zawiera nie tylko ogólne informacje o zasadach sporządzania PIT-ów, ale także artykuły informujące o obecnym stanowisku zarówno organów podatkowych jak i sądów administracyjnych w zakresie stosowania poszczególnych norm prawnych na konkretnych przypadkach.

Ponadto, dbając o prawidłowe rozliczenia podatkowe swoich użytkowników, zebrane kompendium wiedzy będzie na bieżąco aktualizowane nie tylko o pojawiające nowe interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych, ale także wyjaśniające najciekawsze problemy poruszane na naszym forum podatkowym.

Każdy użytkownik serwisu może też zadać pytanie na naszym forum podatkowym i uzyskać pomoc czy to od innych użytkowników tego forum, czy ekspertów serwisu eGospodarka.pl


Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2017 - informacje i porady:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

PIT 2017

Przekaż swój 1% i pomóż dzieciom pokonać raka

KRS 86 210

Skorzystaj z bezpłatnego programu do rozliczenia PIT 2017 i razem z nami wspieraj małych pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei

Pobierz program   Rozlicz się online  »