eGospodarka.pl

Podatki

Kalkulatory

Podatki na skróty

Podatki - porady

Newsletter

Tak, chcę otrzymywać bezpłatny newsletter.

 
Dziennik eGospodarka.pl
Analizator
Tydzień w gospodarce
txt html
 


E-booki w prezencie!
więcej informacji »

Książki

POLECAMY

 
 

Podatek od spadku i darowizny

Kalkulator podatku od spadku i darowizny wylicza wysokość podatku z tytułu nabycia spadków bądź darowizn. Kalkulator ma charakter poglądowy.

 
Podstawa obliczenia podatku od spadków i darowizn (wartość rynkowa nabytych rzeczy i praw majątkowych)

Nabycie własności rzeczy nastąpiło w drodze zasiedzenia

Grupa podatkowa, do której zalicza się nabywca:
zerowa grupa podatkowa
pierwsza grupa podatkowa
druga grupa podatkowa
trzecia grupa podatkowa
Uwzględniaj kwotę wolną od podatku

W ciągu 5 ostatnich lat miało miejsce inne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby

Wartość wcześniej nabytych własności rzeczy i praw majątkowych

Wysokość zapłaconego podatku od spadków i darowizn
 

Zasada działania kalkulatora

 • W polu " Podstawa obliczenia podatku ." należy wskazać wartość rynkową nabytych rzeczy i praw majątkowych, po skorygowaniu o dopuszczalne ustawą zwolnienia i pomniejszenia. Od podanej kwoty będzie liczony podatek
 • Pole " Nabycie własności rzeczy nastąpiło w drodze zasiedzenia" należy zaznaczyć w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wtedy to bowiem nie mają zastosowania zwolnienia przewidziane dla poszczególnych grup podatkowych, a przy ustalaniu wysokości podatku stosuje się tylko jedną stawkę podatkową.
 • Wysokość podatku od spadków i darowizn jest co do zasady uzależniona od grupy podatkowej. Zaliczenie do danej grupy następuje wg osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Ustawodawca przewiduje 3 grupy podatkowe:
  • Grupa I - obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów
  • Grupa II - obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych
  • Grupa III - obejmuje innych nabywców.
  • Od 2007 r. istnieje także tzw. "zerowa grupa podatkowa", do której zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Przy spełnieniu pewnych dodatkowych warunków podatnicy nabywający rzeczy i prawa majątkowe zaliczani do tej grupy mogą być zwolnieni z zapłaty podatku od spadków i darowizn.
  W celu prawidłowego obliczenia podatku należy wskazać jedną z powyższych grup podatkowych.
 • Dla poszczególnych grup podatkowych ustawodawca przewidział kwoty wolne od opodatkowania, do wysokości których podatek nie wystąpi. Dla celów porównawczych kalkulator przewiduje możliwość ustalenia podatku od spadków i darowizn z uwzględnieniem kwot wolnych bądź nie. Aby sprawdzić, ile wyniósłby podatek bez uwzględniania kwoty wolnej należy odznaczyć pole "Uwzględniaj kwotę wolną od podatku".
 • Pole " W ciągu 5 ostatnich lat miało miejsce inne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby" należy wypełnić, gdy sytuacja taka miała miejsce. Zgodnie bowiem z art. 9 ut. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych.
 • W celu wykonania obliczeń należy kliknąć przycisk "Oblicz". W wyniku kalkulator poda wartość podatku od spadków i darowizn.


Twoje ustawienia

Twoje narzędzia

Zakupy i usługi

Urzędy skarbowe

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

 
 

Adresy ZUS

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

 
 

Urzędy pracy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

 
 

Oferty pracy

Podaj szczegóły pracy jakiej szukasz (zawód, miasto, stanowisko, itp.) lub wybierz branżę.

 
 

Znajdź firmę

Słowa kluczowe:
(np. firma, produkt)


Lokalizacja:
(np. wojewódz., miasto)

 

Wiadomości

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.