eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód osobowy: pełne odliczenie VAT przy nabyciu?

Samochód osobowy: pełne odliczenie VAT przy nabyciu?

2007-10-24 13:11

Podatnik ma prawo obniżyć podatek należny o całą kwotę podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, jeżeli będzie on przeznaczony do odpłatnego wynajmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.10.2007 r. nr IBPP2/443-8/07/ICz/KAN-75/07/07.

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, wynajmu magazynów oraz wynajmu samochodów osobowych. W lipcu 2007 r. podatnik zakupił samochód osobowy od podatnika VAT w Niemczech z przeznaczeniem na wynajem przez okres 7-miu miesięcy. Czynność ta była wewnątrzwspólnototowym nabyciem towaru (używanego środka trwałego). Dlatego też podatnik złożył deklarację VAT-23 i zapłacił podatek należny w terminie 14 dni od dnia zakupu. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabytego samochodu, jeżeli jest ona przeznaczony na wynajem przez okres 7-miu miesięcy oraz usługa ta będzie opodatkowana 22-proc. stawką podatku VAT? W przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W ust. 2 pkt 4 ww. artykułu wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy).

Z literalnego brzmienia przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy wynika, że Podatnik ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w tym przepisie, tj:
 gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze;
 oraz samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wyżej wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż jednym z jego przedmiotów działalności jest wynajmowanie samochodów osobowych na podstawie umowy najmu. W lipcu 2007r. Wnioskodawca dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego z przeznaczeniem na wynajem na okres siedmiu miesięcy.
Zatem, biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu, przeznaczonego następnie do odpłatnego wynajmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: