eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kontrola podatkowa: korekta VAT a przepisy UE

Kontrola podatkowa: korekta VAT a przepisy UE

2008-08-29 12:46

W świetle polskiego prawa podatnikom nie przysługuje prawo do korekty VAT po kontroli podatkowej. Biorąc pod uwagę wyrok WSA w Łodzi wydaje się jednak, że niemożliwe stało się możliwe. Zdaniem sądu, korekty w tym przypadku można dokonać w oparciu o przepisy unijne.

Przeczytaj także: Kontrola podatkowa - nowy wzór upoważnienia

Orzeczenie łódzkiego WSA z 5 sierpnia 2008 r. (I SA/Łd 149/08) wpisuje się w ugruntowaną już linię orzeczniczą polskich sądów administracyjnych. Sędziowie bowiem i tym razem potwierdzili pierwszeństwo regulacji wspólnotowych ponad rodzimym ustawodawstwem. Jak podkreślono w orzeczeniu, w razie niespójności prawa krajowego z unijnym, każdy, kto stosuje prawo ma obowiązek dać prymat przepisom Wspólnoty.

Pozornie wydawać by się mogło, że omawiany wyrok jest jedynie potwierdzeniem dla obowiązujących zasad. Swoistym novum jest tu jednak fakt, że łódzki sąd jako pierwszy zastosował zasadę dominacji prawa wspólnotowego w sprawie dotyczącej składania korekty VAT po kontroli podatkowej.

W świetle krajowych regulacji, prawo do korekty VAT po kontroli przysługuje jedynie podatnikom, którym złożył wizytę urząd kontroli skarbowej. W przypadku kontroli urzędu skarbowego sytuacja jest niestety odmienna- podatnik, zgodnie z art. 81b § 3 Ordynacji podatkowej, nie może skorygować uprzednio złożonej deklaracji.

Zdaniem WSA, wspomniany wyżej przepis nie daje jednak podstaw do ograniczania podatnikom prawa do korekty. Wynika ono z wytycznych dyrektywy 112. W tymże akcie znajduje się bowiem, podlegający bezpośredniemu stosowaniu, art. 184, który stanowi, że wstępne odliczenie podlega korekcie, jeżeli jego kwota jest wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującej podatnikowi. Nie ma tu więc ani mowy o limitowaniu prawa do korekty w odniesieniu do podatników VAT, ani tym bardziej o jej niemożliwości w przypadku kontroli podatkowej. Wobec powyższego zasadne jest więc uznać, że korekta deklaracji VAT jest możliwa niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego.

Stanowisko zaprezentowane przez łódzki sąd może znacząco wpłynąć na obecną sytuację podatników. Z orzeczenia wynika, że położenie podatników VAT kontrolowanych przez organy kontroli skarbowej i organy podatkowe jest jednakowe- w obu przypadkach mają możliwość skorygowania zeznania po kontroli. Za wcześnie jeszcze jednak opiniować, czy teza ta znajdzie poparcie w orzecznictwie, pisze dziennik. Niewykluczone, że krócej przyjdzie podatnikom czekać na nowelizację przepisów podatkowych w tym zakresie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: