eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wniesienie aportu a korekta podatku VAT

Wniesienie aportu a korekta podatku VAT

2009-05-04 12:23

Wniesienie aportu do spółki budzi po dziś dzień spore kontrowersje m.in. przy rozliczaniu podatku VAT od takiej czynności. Od 1 kwietnia br. zmieniły się przepisy w tym zakresie, które powinny rozwiać wcześniejsze wątpliwości.

Przeczytaj także: Premia pieniężna to nie wynagrodzenie dla nabywcy

Stanowisko organu podatkowego
W przypadku opodatkowania VAT przez spółkę wnoszonych w formie aportu środków trwałych i towarów handlowych, spółka nie będzie zobowiązana (w stanie prawnym obowiązującym od 1 grudnia 2008 r.) do dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego od tych środków trwałych i towarów handlowych.
Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2009 r. nr IPPP1/443-1864/08-4/SM

KOMENTARZ

Od 1 grudnia 2008 r., w związku z nowelizacją przepisów VAT uchylono przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT zwolnienie, zgodnie z którym wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego i cywilnego było czynnością zwolnioną z VAT. Przepis pozostawał w ewidentnej sprzeczności z przepisami Dyrektywy WE/112/2006 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: Dyrektywa), które zawierają zamknięty katalog czynności zwolnionych od podatku, który nie może być swobodnie rozszerzany przez poszczególne państwa członkowskie (vide wyrok WSA w Warszawie z 20 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 364/08). Jednocześnie na mocy przepisu przejściowego - § 38 nowego rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz.U. nr 212, poz. 1336) w okresie do 31 marca 2009 r. podatnik mógł stosować zwolnienie w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Obowiązek opodatkowania aportu
Skutkiem takiego stanu prawnego - była do 31 marca 2009 r. fakultatywność - a od 1 kwietnia br. jest obowiązek opodatkowania wnoszonych aportów do spółek, z wyjątkiem przypadków, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa (czynność nie podlega VAT – art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Fakultatywność opodatkowania do 31 marca 2009 r. aportów wynikała przede wszystkim z przepisów Dyrektywy, które nie przewidują zwolnienia w tym zakresie. Jeśli zaś regulacje Dyrektywy są sformułowane w sposób bezwarunkowy i wystarczająco precyzyjny, to jednostka może powoływać się na jej postanowienia przeciwko przepisom prawa poszczególnych państw członkowskich niezgodnym z Dyrektywą.

Jak postępować, by uniknąć kłopotów?
Obecnie brak jest obowiązku dokonywania korekty odliczenia VAT, o którym mowa w art. 91 ustawy o VAT w przypadku, gdy wniesienie aportu jest czynnością opodatkowaną. Do końca listopada 2008 r. zwolnienie niektórych czynności z opodatkowania w tym aportów, rodziło, w szczególności w ocenie organów podatkowych obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem tych towarów, które stanowiły następnie przedmiot aportu. W ocenie doktryny sprawa ta należała do kategorii zagadnień spornych. Wspomnieć w tym miejscu należy również o niejednolitej linii orzeczniczej w tej materii (np. wyrok WSA w Olsztynie z 7 grudnia 2006 r., sygn. akt SA/Ol 528/06 – zwolnienie aportów bez konieczności, co do zasady, dokonania korekty odliczenia). Wobec faktu, że na gruncie Dyrektywy wniesienie aportu jest czynnością opodatkowaną, to bezpośrednio z przepisu art. 168 Dyrektywy wynikało prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z wniesieniem aportu.

W konsekwencji wprowadzenie niezgodnie z Dyrektywą, zwolnienia z podatku wkładów niepieniężnych do spółek według stanu prawnego obowiązującego do końca listopada 2008 r. nie mogło pozbawiać podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego - w tym również poprzez konieczność dokonania korekty odliczonego podatku, niezależnie od tego, czy przedmiotem aportu były środki trwałe, czy towary.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

oprac. : Aktualności księgowe Aktualności księgowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: