eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jeden kontrahent a ryczałt ewidencjonowany

Jeden kontrahent a ryczałt ewidencjonowany

2010-03-19 07:01

Działalność polegająca na świadczeniu usług przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu została wyłączona przez ustawodawcę z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 01.03.2010 r. nr IPPB1/415-951/09-4/JB.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: jaki limit w 2009 r.?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi transportu drogowego towarów. Działalność ta będzie dotyczyć najprawdopodobniej jednego kontrahenta (PKWiU 74.50.23-00.20). Na podstawie zawartej umowy podatnik będzie świadczył dla niego usługi związane z załadunkiem, rozładunkiem i transportem towarów. Ponadto kontrahent udostępni podatnikowi własne materiały, środki i sprzęt niezbędne do wykonywania na jego rzecz usług. Z umowy wynika także, że to podatnik ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. W razie uszkodzenia lub zniszczenia przewożonego towaru oraz powierzonego sprzętu należącego do kontrahenta, jest on zobowiązany do zapłaty stosownego odszkodowania. Ponosi również odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczonych usług. Podatnik zadał pytanie, czy może skorzystać z opodatkowania swojej działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: