eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pakiet medyczny to przychód pracownika

Pakiet medyczny to przychód pracownika

2010-06-18 13:14

W uchwale 7 sędziów z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) NSA wyjaśnił zagadnienie prawne, które budziło do tej pory rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, dotyczące opodatkowania dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników, przysługujących im w ramach wykupionych przez pracodawcę pakietów.

Przeczytaj także: Kłopotliwe pakiety medyczne

Z uzasadnienia wspomnianej uchwały wynika, że możliwość skorzystania przez pracownika z usług medycznych posiada istotny wymiar finansowy, czego dowodzi także szybko rosnąca popularność pakietów medycznych. Gdyby pracownik tę możliwość chciał zapewnić sobie samodzielnie, musiałby wykupić abonament, płacąc za niego częstokroć więcej, niż kwota wydatkowana przez pracodawcę w przeliczeniu na jednego uprawnionego zatrudnionego.

Zdaniem NSA nie budzi zatem wątpliwości, że pracownik nabywający dzięki pracodawcy możliwość nieodpłatnego korzystania z prywatnej opieki medycznej, otrzymuje przysporzenie majątkowe.

Sąd podkreślił przy tym, że otrzymanie przez pracownika możliwości nieodpłatnego skorzystania z usług medycznych na skutek wykupienia przez pracodawcę pakietu tych usług w odpowiedniej placówce medycznej nie oznacza, że pracownik z tej możliwości skorzysta. Jest to zależne od jego potrzeb, stanu zdrowia, itd., a czynniki te są zmienne w czasie.

W uchwale czytamy również, że umowa między pracodawcą a danym centrum medycznym polega na przekazaniu przez pracodawcę świadczenia pieniężnego w zamian za zobowiązanie się danego centrum medycznego do zapewnienia, w razie takiej potrzeby, opieki medycznej uprawnionym pracownikom. Jej istota nie jest zatem związana wyłącznie z faktem udzielenia konkretnych świadczeń medycznych, lecz obejmuje także gotowość do świadczenia odpowiednich usług. Taka gotowość jest opłacana przez pracodawcę bez względu na to, czy pracownik skorzysta ze świadczeń, czy też nie.

W opinii NSA należy zatem dojść do wniosku, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof - stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Skoro analizowane świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika polega na zagwarantowaniu mu możliwości bezpłatnego skorzystania z określonych usług medycznych, to - zdaniem sądu - pracownik otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług.
Taką chwilą może być umieszczenie zatrudnionego na liście uprawnionych lub wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta. Nie jest nią natomiast sam moment skorzystania z danej usługi.

Reasumując, w powołanej uchwale NSA zajął stanowisko niekorzystne dla podatników, wskazując na konieczność opodatkowania wartości przysługujących pracownikom dodatkowych świadczeń medycznych, które wynikają z zakupionych przez pracodawcę pakietów.

Firmy zapewniające pracownikom tego rodzaju świadczenia powinny zatem przeanalizować dotychczasową praktykę pod kątem rozliczeń podatkowych w tym zakresie, mając na uwadze zarówno treść wspomnianej uchwały, jak i poglądów prezentowanych przez organy podatkowe, w tym Ministerstwo Finansów. Interpretacje wydawane w ostatnim czasie przez te organy na ogół były bowiem zbieżne ze stanowiskiem przedstawionym przez NSA (zob. np. interpretacja indywidualna MF z 15 grudnia 2009 r., nr DD3/033/126/CRS/08/1103), na co fiskus może się powołać w razie ewentualnej kontroli.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: