eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż surowych liści tytoniu a podatek akcyzowy

Sprzedaż surowych liści tytoniu a podatek akcyzowy

2012-09-14 12:51

Sprzedaż surowych liści tytoniu a podatek akcyzowy

Tytoń © ejkrouse - Fotolia.com

Nieprzetworzone, niepoddane żadnej obróbce i nienadające się do palenia liście tytoniu nie spełniają definicji wyrobów tytoniowych określonych w ustawie o podatku akcyzowym, a co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem i ich sprzedaż nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty tego podatku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 04.09.2012 r. nr IPTPP3/443A-110/12-2/BJ.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza otworzyć z inną osobą spółkę cywilną, która będzie nabywała nieprzetworzone, nienadające się do palenia liście tytoniu a następnie odsprzedawała je osobom fizycznym i podmiotom prowadzącym działalności gospodarzą. Liście te nie będą poddawane żadnej obróbce takiej jak odżyłowanie, cięcie czy kruszenie. Bez dalszej obróbki przemysłowej nie będą się nadawały do palenia. Będą one sprzedawane jako nawóz. Na sprzedaż wystawiane będą faktury VAT lub paragony fiskalne. Zadano pytanie, czy przy takiej sprzedaży należy odprowadzać akcyzą? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej ustawą, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku Nr 1 do ustawy.

W poz. 42 tego załącznika do wyrobów akcyzowych zaliczono papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki bez względu na kod CN.

Należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy, do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:
1. papierosy;
2. tytoń do palenia;
3. cygara i cygaretki.

fot. ejkrouse - Fotolia.com

Tytoń

Nieprzetworzone, niepoddane żadnej obróbce i nienadające się do palenia liście tytoniu nie spełniają definicji wyrobów tytoniowych określonych w ustawie o podatku akcyzowym, a co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem

W myśl natomiast art. 98 ust. 5 ustawy, za tytoń do palenia uznaje się:
1. tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego;
2. odpady tytoniowe oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami w rozumieniu ust. 2, 3 i 4, a nadające się do palenia.

Za tytoń do palenia prawodawca uznaje ww. tytoń i odpady tytoniowe nadające się do palenia oraz wymaga - w drugim z powyższych przypadków - żeby odpady tytoniowe były oddane do sprzedaży detalicznej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza kupować, a następnie sprzedawać jako nawóz osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą nieprzetworzone, niepoddane żadnej obróbce i nienadające się do palenia liście tytoniu.

Odnosząc opisane powyżej zdarzenie przyszłe do ustawowych definicji wyrobów tytoniowych należy stwierdzić, iż wyroby przedstawione we wniosku nie spełniają warunków zawartych w art. 98 ust. 1-8 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego są to liście tytoniu nieprzetworzone, niepoddane żadnej obróbce oraz nienadające się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.

Zatem sprzedaż opisanych we wniosku liści tytoniu nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.