eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC

Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC

2016-07-04 13:31

Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC

Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC © utah778 - Fotolia.com

Przy zawarciu umowy spółki podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej. Przepisy nie odwołują się tutaj do pojęcia „wartości rynkowej”, lecz do wartości wkładów powiększających majątek spółki. Nie ma zatem ustawowego obowiązku, aby podstawę opodatkowania w takim przypadku ustalać według wartości rynkowej - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30.06.2016 r. nr IBPB-2-1/4514-288/16/PM.

Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu co Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w zakresie działalności leczniczej. Obecnie nosi się ona z zamiarem wniesienia całego własnego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki osobowej (spółki jawnej) w zamian za prawo do uczestnictwa w tej spółce.

Spółka jawna ma zostać dopiero utworzona - wnioskodawczyni oraz inny wspólnik dokonają zawiązania spółki. Najpierw nastąpi utworzenie spółki, a dopiero w następnym kroku wniesienie aportem do niej przedsiębiorstwa zainteresowanej. Spółka jawna nie powstanie tutaj w wyniku przekształcenia innego podmiotu. Nadto po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki wnioskodawczyni dokona wykreślenia własnej działalności z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, jak w takim przypadku powinna ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223), podatkowi podlegają umowy spółki.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zakresem przedmiotowym ustawy objęte są również zmiany umów spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

fot. utah778 - Fotolia.com

Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC

Przy zawarciu umowy spółki podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej. Przepisy nie odwołują się tutaj do pojęcia „wartości rynkowej”, lecz do wartości wkładów powiększających majątek spółki


Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Art. 1 ust. 5 pkt 1 powołanej ustawy stanowi, że umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z kolei według art. 1a pkt 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, podstawę opodatkowania stanowi przy zawarciu umowy spółki – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni rozważa wniesienie do spółki jawnej, w postaci aportu, przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy opisanym aporcie będzie wartość wkładu (przedsiębiorstwa) zadeklarowana przez wspólników. W opinii Wnioskodawczyni, wartość wkładu może być ustalona, poprzez pomniejszenie wartości aktywów (majątek trwały i obrotowy) o zobowiązania związane z przedsiębiorstwem stanowiącym wkład niepieniężny do spółki jawnej.

Odnosząc się do stanowiska Wnioskodawczyni należy wskazać, iż powołany wyżej przepis art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie odwołuje się do pojęcia „wartości rynkowej”, lecz do wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Nie ma zatem ustawowego obowiązku, aby podstawę opodatkowania przedmiotowej czynności ustalać według „wartości rynkowej”, skoro ustawa tak nie stanowi. To oznacza, że podstawę opodatkowania, w takim przypadku, stanowić będzie wartość wkładu zadeklarowana przez wspólników spółki.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie wartość wkładów do spółki osobowej, w tym spółki jawnej, wynikająca z umowy, będąca podstawą opodatkowania wyceniana jest przez wspólników tej spółki, czyli strony konkretnej czynności cywilnoprawnej. (....)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: