eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie

W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie

2016-11-16 12:35

W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie

Rząd zaostrza przepisy o zwrocie VAT © zsirosistvan - Fotolia.com

Duża nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie w przeważającej części z początkiem 2017 r., istotnie zmodyfikuje przepisy regulujące zwrot nadwyżki podatku VAT na rachunek bankowy. Co prawda terminy się nie zmieniają, niemniej gro przedsiębiorców poczeka na zwrot znacznie dłużej, aniżeli obecnie.
Chodzi tutaj o projekt z dnia 14 października 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych. Zgodnie z planowaną nowelą, w dalszym ciągu termin podstawowego zwrotu VAT będzie wynosił 60 dni, termin skrócony 25 dni zaś termin wydłużony 180 dni. Co się w związku z tym zmienia?

Zwrot VAT dopiero po pełnej kontroli, czyli przedłużenie terminu zwrotu


Ustawowy termin zwrotu urzędnicy mogą przedłużyć, jeżeli uznają, że konieczne jest skontrolowanie zasadności takiego zwrotu. Tak jest i obecnie. W projekcie jednakże powyższe zostanie doprecyzowane, zaś doprecyzowanie to zdaje się dawać urzędnikom prawo do prostszego wydłużania terminu zwrotu.

Otóż nowela zakłada (doprecyzowuje), że weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia nie tylko samego podatnika, ale także rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji.
Także w obecnym stanie prawnym organy podatkowe uzależniają dokonanie zwrotu podatku od zakończonych postępowań kontrolnych u kontrahentów podatnika.

Planuje się przy tym, że postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu różnicy podatku do czasu zakończenia weryfikacji zachowa moc do czasu zakończenia czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej, w zależności od tego, w jaki sposób zostanie zakończona weryfikacja.

Ponadto termin zwrotu będzie mógł być przedłużony na uzasadnione żądanie Komendanta Głównego Policji, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Prokuratora Generalnego w związku z prowadzonym przez nich postępowaniem. Przedłużenie takie nie będzie mogło trwać dłużej, aniżeli 3 miesiące.

fot. zsirosistvan - Fotolia.com

Rząd zaostrza przepisy o zwrocie VAT

Nowa firma nie uzyska zwrotu podatku VAT w ciągu 25 dni. Fiskus będzie mógł wydłużać termin zwrotu w nieskończoność.


Zwrot VAT w terminie 25 dni tylko dla wybranych


W uzasadnieniu projektu do ustawy wskazano, że obecnie obowiązujące regulacje w zakresie zwrotu VAT w terminie 25 dni uniemożliwiają urzędom skarbowym w tak krótkim terminie sprawdzenie, czy podatnik nie ma zamiaru wyłudzenia podatku. Problem potęguje się w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego wynika m.in. z wykazywanych kwot do przeniesienia z poprzednich deklaracji. Wówczas to powstaje dodatkowa trudność w ustaleniem wszystkich zapłat.

Dlatego też w projekcie postanowiono zaostrzyć zasady ubiegania się o zwrot VAT w tak krótki terminie.

Po pierwsze należności z faktur zakupowych mają być płacone w całości za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (i to zgłoszonych w urzędzie skarbowym w zgłoszeniu identyfikacyjnym), zaś sam zainteresowany będzie musiał przedstawić w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające taką zapłatę.

Po drugie łączna wartość faktur innych, aniżeli wymienionych wyżej, czyli płatnych przelewami, nie będzie mogła przekraczać limitu 15 000 zł. Tutaj także występuje konieczność przedstawienia dowodów potwierdzających zapłatę.
Uwaga
Chodzi tutaj nie tylko o zapłatę gotówką, ale także potrącenie wzajemnych należności, czyli tzw. kompensatę

Po trzecie o zwrot w ciągu 25 dni ubiegać będą się mogli jedynie ci podatnicy, którzy byli zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który zamierzają skorzystać ze zwrotu w przyspieszonym terminie i za wszystkie te okresy składali deklaracje podatkowe.

Ponadto w celu ułatwienia w udokumentowaniu przez podatnika zapłaconych należności wynikających z faktur oraz w sprawdzeniu tego faktu przez urząd skarbowy, ograniczono się do obowiązku zapłaty faktur, z których podatek naliczony został wykazany w deklaracji za dany okres, a także wyeliminowano możliwość otrzymania zwrotu w przyspieszonym terminie, jeżeli kwota podatku z przeniesienia z poprzedniej deklaracji przekroczyła kwotę 3 000 zł.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ograniczenie to wynika z faktu wprowadzania braku wymogu zapłaty należności z faktur, które dokumentują różnicę podatku przeniesioną z poprzedniej deklaracji, do otrzymania zwrotu w przyspieszonym terminie. Należy również wskazać, że przenoszenie różnicy podatku do rozliczenia w następnym okresie (a nie występowanie o zwrot bezpośredni) oznacza, iż podatnik sam sobie przedłuża termin zwrotu o 30 dni. Kwota zawarta w tym przepisie pozwoli na skorzystanie z przyspieszonego zwrotu bez konieczności dokumentowania zapłaty, w przypadku gdy w poprzednim okresie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym była niewielka (wynosiła nie więcej niż 3000 zł) i ewentualne występowanie o zwrot w deklaracji za tamten okres byłoby nieracjonalne.

Mówiąc innymi słowy, jeżeli tylko kwota do przeniesienia z poprzedniej deklaracji przekroczy owe 3 000 zł, zwrot VAT w terminie 25 dni nie będzie przedsiębiorcy przysługiwał. Prawa do niego nie będzie miał także ten, kto zapłaci gotówką oraz w drodze kompensaty więcej, aniżeli 15 tys. zł, bądź dopiero co rozpoczął rozliczanie VAT-u (czyli chociażby nowe firmy przez pierwszy rok swojej działalności).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.