eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku

Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku

2024-01-03 13:58

Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku

Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku © patpitchaya - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75% płacy minimalnej. W 2024 roku limit ten zwiększy się dwa razy.

Przeczytaj także: Działalność nierejestrowa - wyższy limit przychodów w 2023 roku?

Działalność nierejestrowana jest korzystna dla podatnika, ponieważ cechuje się minimalną ilością formalności oraz brakiem konieczności opłacania składek ZUS. Podlega ona opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym według skali podatkowej. W przypadku, gdy podatnik osiąga dochód tylko z działalności nierejestrowanej, to w 2023 r. nie zapłaciłby podatku, ponieważ kwota wolna wynosi obecnie 30 tys. zł.

W 2024 r. kwota wynagrodzenia minimalnego wzrośnie dwa razy, pierwszy raz od stycznia – do 4.242 zł, a drugi raz od 1 lipca do kwoty 4.300 zł. Oznacza to, że przez pierwsze półrocze miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może być większy niż 3.181,15 zł. W drugim półroczu nie może przekroczyć miesięcznie 3.225 zł. W konsekwencji w przyszłym roku będzie można zarobić nawet 38,4 tys. bez rejestrowania działalności. Trzeba jednak pamiętać o limitach miesięcznych, które mogą być barierą dla prowadzenia takiego biznesu.

fot. mat. prasowe

Miesięczny limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2024 roku

W związku z podwyżką płacy minimalnej w 2024 roku zmieni się również limit zarobków dla działalności nierejestrowanej. Aby uniknąć konieczności rejestracji firmy w CEIDG nie można przekroczyć miesięcznego przychodu w wysokości: 3.181,50 zł od stycznia do czerwca oraz 3.225 zł od lipca do grudnia. Łącznie w 2024 roku będzie więc można zarobić maksymalnie 38,4 tys. zł.


W Sejmie jednak jest przygotowywany projekt zmiany limitu przychodu 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na roczny limit wynoszący dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jest to więc odpowiednik dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia i współczynnika 75%.

Projektowana zmiana ma na celu wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej, kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Taka zmiana byłaby korzystna dla podatników. Wyobraźmy sobie osobę, która wytwarza wyroby w długim czasie, a następnie w krótkim czasie je sprzedaje. W konsekwencji może okazać się, że przy dzisiejszych przepisach przekroczy limit miesięczny. Jednak, gdyby limit był liczony rocznie, to nie zostałby przekroczony. Z pewnością taka zmiana przyczyniłaby się do zwiększania aktywności wielu osób podejmujących drobną działalność zarobkową.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: