eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Skoryguj składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Skoryguj składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

2006-04-04 12:25

Od 1 stycznia 2006 r. uległa zmianie wysokość składki na FGŚP i wynosi obecnie 0,10% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ustawa budżetowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2 marca 2006 r., dlatego też prawdopodobnie opłaciłeś składki na FGŚP za styczeń i luty według stopy procentowej za 2005 r. w wysokości 0,15% podstawy wymiaru.
Zwróć uwagę, że ustawa budżetowa weszła w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2006 r.

Zadajesz więc sobie pytanie, czy powinieneś skorygować deklaracje. Oczywiście, powinieneś. Korekty deklaracji rozliczeniowych złożonych od początku 2006 r., w których wykazałeś składkę na FGŚP obliczoną według stopy 0,15%, dokonujesz poprzez wykazanie w nich składki na Fundusz, obliczonej według stopy 0,10%.

Jeśli jednak nie dokonasz korekty deklaracji rozliczeniowych za styczeń i luty 2006 r., a odpowiednio pomniejszysz o kwotę powstałej nadpłaty składkę na FGŚP w bieżącej deklaracji rozliczeniowej za marzec 2006 r., ZUS nie będzie takiego rozliczenia kwestionował.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.