eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot nienależnie zapłaconego podatku VAT od nieodpłatnych przekazań

Zwrot nienależnie zapłaconego podatku VAT od nieodpłatnych przekazań

2007-07-01 13:46

Pani Iwona zorientowała się, że niesłusznie odprowadzała VAT od świadczonych przez jej firmę nieodpłatnych przekazań towarów. W tej sytuacji pojawił się problem - w jaki sposób odzyskać ten nadpłacony podatek?

Przeczytaj także: Zwrot nadwyżki VAT: jakie pismo do urzędu?

Jeśli firma Pani Iwony płaciłaby niesłusznie VAT od „normalnych” czynności (odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług) – mogłaby skorygować VAT jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej (§ 17 ruptu2). Stanowi ona podstawę do obniżenia VAT należnego w bieżącym miesiącu (tj. w miesiącu jej wystawienia lub – jak wciąż jeszcze uważają organy skarbowe, mimo kilku odmiennych wyroków – w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez jej odbiorcę).

Natomiast w odniesieniu do nieodpłatnych przekazań powstaje pytanie, jak – nie wdając się w spór z fiskusem – nasza Czytelniczka może odzyskać (oczywiście po uprzednim skorygowaniu faktur wewnętrznych) nienależnie zapłacony VAT? W tej sytuacji są dwa sposoby postępowania, a mianowicie:

Sposób 1 – może dokonać wstecznej korekty deklaracji, w których wykazała zawyżony VAT od nieodpłatnego przekazania i w konsekwencji zażądać zwrotu nadpłaty podatku wraz z należnymi jej odsetkami. Chociaż korekta wielu deklaracji jest z pewnością dość pracochłonna, to jednak – szczególnie, jeśli kwota VAT jest znaczna – warto pokusić się o zastosowanie tego sposobu.

Sposób 2 – może uznać, że moment wystawienia wewnętrznej faktury korygującej jest równoznaczny z momentem „otrzymania potwierdzenia odbioru” tej faktury (jest przecież jednocześnie jej odbiorcą) i obniżyć VAT należny o kwotę wynikającą z korekty w rozliczeniu za miesiąc wystawienia wewnętrznej faktury korygującej. W tej sytuacji nie musiałaby dokonywać „wstecznej” korekty deklaracji.

Chociaż na pierwszy rzut oka obydwa sposoby są poprawne i każdy z nich prowadzi do odzyskania nieprawidłowo zapłaconego VAT od nieodpłatnych przekazań, to jednak moim zdaniem właściwszy (wynikający z brzmienia aktualnych przepisów uptu i ruptu2) jest pierwszy sposób rozliczenia tego zdarzenia.

Pamiętaj, że VAT od nieodpłatnych przekazań został zapłacony nienależnie i w związku z tym powstała nadpłata podatku, której zwrot możesz uzyskać po odpowiednim skorygowaniu deklaracji. W tym przypadku korekta faktur wewnętrznych ma znaczenie jedynie porządkowe i jej dokonanie nie jest warunkiem niezbędnym do dochodzenia nadpłaty (do faktur wewnętrznych nie stosuje się art. 108 uptu, który nakazuje zapłatę zawyżonego VAT wykazanego w fakturze).

Wystarczy zatem dokonać korekty deklaracji i zażądać stwierdzenia nadpłaty. Pamiętaj jednak, że chociaż w praktyce dominuje stanowisko fiskusa, iż w tej sytuacji powinieneś skorygować VAT należny na bieżąco, to być może jednak czasami warto zaryzykować ewentualny spór z fiskusem i wybrać sposób bardziej opłacalny. Decyzja oczywiście należy do Ciebie.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: