eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż działki a PIT

Sprzedaż działki a PIT

2007-08-01 12:57

Sprzedaż działki po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku w postanowieniu z dnia 31.05.2007 r. nr RO-XV/415/PDOF-243/174/US/07.

Przeczytaj także: Dopłaty z MDM a ulga mieszkaniowa w PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, iż w 2006 r. nabyła działkę budowlaną wraz z domem jednorodzinnym wolnostojącym. Na zakup nieruchomości podatniczka zaciągnęła kredyt. Ponadto w roku 2004 postanowiła sprzedać działkę, którą w 2001 r. nabyła w drodze darowizny – oferta sprzedaży została zgłoszona w biurze nieruchomości. Do końca 2006 r. nie było ofert kupna tej działki. Działka ta zostanie sprzedana dopiero w 2007 r., a przychód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zwrot zaciągniętych długów na rzecz budowy domu oraz jego wykończenie. Podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy sprzedaż powyższej działki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd też należy odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Polskie prawo własności wyróżnia więc trzy rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe, części budynków (lokalowe).

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w 2001 r. nabyła Pani działkę położną w S. Zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2006 r., zatem przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej działki, nie stanowią źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego należy stwierdzić, że bez znaczenia jest cel na jaki przeznaczy Pani środki uzyskane ze sprzedaży tej działki.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: