eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasingowa opłata inicjacyjna a koszty firmy

Leasingowa opłata inicjacyjna a koszty firmy

2008-11-25 06:59

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik prowadzi pełną księgowość. Wziął w leasing operacyjny samochód ciężarowy. Jak powinien rozliczyć opłatę wstępną przy zawarciu umowy leasingu na ten samochód?

Przeczytaj także: Leasing operacyjny: opłata wstępna jednorazowo w koszty

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 6) wskazuje, że można zaliczać w koszty proporcjonalną dla danego okresu część kosztów, która została poniesiona w jednym okresie, a dotyczyła wielu, jeśli podatnicy będą prowadzili księgi podatkowe w taki sposób, aby można było wyodrębnić koszty dotyczące tylko tego roku podatkowego.

Jeżeli prowadzimy pełne księgi, to (art. 15 ust. 4d updof) jeśli wydatek jest kosztem niezwiązanym bezpośrednio z uzyskiwanym przychodem i dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe dokładne określenie, w jakiej kwocie danego okresu dotyczy, wtenczas winien on być rozliczany proporcjonalnie do czasu trwania okresu, jakiego dotyczy (w tym przypadku czasu trwania umowy).

Jednakże opłata ta warunkuje wydanie towaru, jakim jest przedmiot leasingu, a to w dalszej kolejności jest w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami. Opłata ta jest więc opłatą stanowiącą koszt pośredni. Praktyka jednak wskazuje, że leasingodawca mógłby odstąpić (lub znacznie obniżyć jej wysokość) od opłaty inicjalnej, za to zwiększyć pierwszą ratę, która nie posiada znamion opłaty inicjalnej, tak więc może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Przepis w odniesieniu do opłaty inicjacyjnej związanej z leasingiem budził bardzo wiele sprzecznych opinii i interpretacji urzędów oraz izb skarbowych. Wśród wyroków sądowych jednakże znajdują się już wyroki, które przyznawały prawo do rozliczenia pierwszej opłaty w koszty okresu wynikającego z daty poniesienia kosztu, a nie rozliczaniu przez cały okres umowy. Warto zwrócić uwagę na treść wyroków wydanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (17 czerwca 2008 r. sygn. III S.A./Wa 24/08 oraz z 8 sierpnia 2008 sygn. III S.A./Wa 221/08).

Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 4d, art. 22 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Zmiany w CIT na 2009 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: