eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie a prawo własności

Zwrot VAT w budownictwie a prawo własności

2009-09-16 12:44

Rozpatrzmy następującą sytuację: Rodzice postanowili darować swojemu synowi działkę budowlaną, na której ten chciałby wybudować dom. Darowizna miała miejsce 15 czerwca 2009 r. Z uwagi jednak na możliwość nabycia części materiałów budowlanych w atrakcyjnej cenie, syn dokonał ich zakupu jeszcze przed otrzymaniem darowizny - w maju 2009 r. Pozwolenie na budowę otrzymał z kolei w sierpniu 2009 r. Czy we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym może on ująć faktury dokumentujące poniesienie wydatków przed uzyskaniem tytułu prawnego do przedmiotowej nieruchomości?

Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie: fiskus ma pół roku

Jak wskazuje art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w okresie od dnia 01 maja 2004 r., które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane 22% podatkiem VAT. Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z kolei art. 4 ust. 2 tejże ustawy wskazuje, iż prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:
  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Jak zatem wynika z powyższego, w naszym przypadku syn, aby mógł skorzystać z prawa do zwrotu, musi posiadać pozwolenie na budowę – ustawodawca nie stawia tutaj wymogu posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - przy czym takie prawo jest konieczne, aby uzyskać pozwolenie na budowę (w myśl art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego przez prawo to należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.). To uzyskał on w sierpniu 2009 r. – czyli po zakupie materiałów budowlanych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca uzależnia prawo do uzyskania zwrotu od posiadania pozwolenia na budowę w momencie składania wniosku o zwrot. Nie wymaga natomiast tego, aby podatnik był właścicielem tej nieruchomości.

Co za tym idzie, osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych przed datą uzyskania pozwolenia na budowę, lecz gdy w dniu składania wniosku o zwrot pozwolenie to już posiada, ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych z tego tytułu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: