eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Eksport towaru: zaliczka a korekta deklaracji VAT

Eksport towaru: zaliczka a korekta deklaracji VAT

2010-09-20 06:21

W przypadku upływu 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki na poczet eksportu towaru, którego w tym terminie nie wyeksportowano, nie można uznać, że otrzymanie zaliczki spowodowało powstanie obowiązku podatkowego. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31.08.2010 r. nr ITPP2/443-570/10/MD.

Przeczytaj także: Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zawarła umowę z kontrahentem na dostawę towarów do Rosji. Na poczet tej dostawy dnia 5 listopada 2009 r. otrzymała zaliczkę w wysokości 10 000 euro, która to została zafakturowana i wykazana w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc jako obrót „eksportowy”, do którego zastosowano stawkę podatku VAT w wysokości 0%. Z uwagi na problemy z odbiorem tego towaru przez kontrahenta z Rosji jego dostawa nie została jeszcze dokonana, wobec czego powstała kwestia prawidłowego (w myśl przepisów ustawy o VAT) zaewidencjonowania i rozliczenia otrzymanej kwoty zaliczki. Powstała wątpliwość, czy wobec faktu, że upłynęło już 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki na poczet eksportu towaru, należy skorygować deklarację VAT-7 za miesiąc listopad 2009 r., w której ją wykazano jako obrót objęty stawką podatku w wysokości 0%? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadą ogólną zapisaną w art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części, ponadto w świetle art. 19 ust. 12 tej ustawy, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Treść ust. 12 wyraźnie stanowi - w ocenie Spółki - dodatkowy warunek uzależniający zastosowanie ust. 11, co oznacza, że jeśli warunek z ust. 12 nie zostanie spełniony, wówczas treści ust. 11 nie stosuje się do zaliczki otrzymanej na poczet eksportu. W związku z powyższym z chwilą upływu 6 miesięcy od daty otrzymania zaliczki na poczet eksportu towaru, którego w tym terminie nie wyeksportowano, nie można uznać, że otrzymanie zaliczki spowodowało powstanie obowiązku podatkowego.

Zdaniem Spółki, która zgodnie z art. 19 ust. 11 i 12 ww. ustawy, wykazała zaliczkę „eksportową” w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania, tj. listopad 2009 r., jako obrót objęty 0% stawką podatku od towarów i usług, a następnie we wspomnianym terminie nie wywiozła towaru poza obszar Unii Europejskiej, powinna po upływie 6 miesięcy skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc. W jej opinii przedmiotowa korekta powinna polegać na usunięciu z treści tej deklaracji (poz. 31), kwoty wykazanego obrotu „eksportowego”, w części opiewającej na kwotę otrzymanej zaliczki, ponieważ niespełnienie warunku wywozu towaru, spowodowało, że nie powstał obowiązek podatkowy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: