eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › "Prywatna" sprzedaż w sieci a przychody podatkowe

"Prywatna" sprzedaż w sieci a przychody podatkowe

2010-09-21 12:53

Gro osób wystawia na sprzedaż na serwisach aukcyjnych (i nie tylko) swoje prywatne rzeczy. Powody ich sprzedaży mogą być różne, np. utrata przydatności dla danej osoby, konieczność spłaty zaciągniętych zobowiązań. Krąg zbywanych rzeczy jest bardzo szeroki, od ubrań i zabawek po dzieciach, przez prywatne kolekcje (np. płyt) po sprzęt elektroniczny i komputerowy, a nawet środki transportu. Należy pamiętać, iż sprzedaż taką niekiedy trzeba opodatkować podatkiem dochodowym.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Powyższa sprzedaż z reguły jest sporadyczna i odbywa się poza działalnością gospodarczą. Uzyskane z niej przychody zalicza się natomiast do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie (sprzedaż) innych rzeczy, które nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Nie każda jednak tzw. prywatna sprzedaż powoduje powstanie przychodu. Przytoczony wyżej przepis mówi bowiem, że w przypadku ruchomości powstaje on jedynie wtedy, gdy zbycie nastąpi przed upływem sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Co za tym idzie, sprzedaż po co najmniej półrocznym posiadaniu danej rzeczy powoduje, że nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu. Co istotne, nie jest tutaj ważne, jaką formę przyjmie zbycie: sprzedaż bezpośrednia czy za pośrednictwem serwisów aukcyjnych itp.

Jeżeli jednak sprzedaż wystąpi przed upływem półrocznego okresu posiadania rzeczy, wystąpi przychód podatkowy. Nie oznacza to jednak, że trzeba będzie od tej transakcji zapłacić podatek dochodowy. Opodatkowaniu podlega bowiem dochód uzyskany na sprzedaży, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Do kosztów tych zalicza się przede wszystkim wydatek na nabycie danej rzeczy. Przychód ponadto pomniejsza się także o kwoty poniesionych na nią nakładów w czasie jej posiadania. O podatku możemy mówić dopiero wówczas, gdy uzyskany przychód będzie wyższy niż wskazane wyżej koszty. Należy jednak pamiętać, że wydatki te muszą być udokumentowane. Warto zatem gromadzić wszelkie dowody zakupu, które mogą mieć wpływ na wysokość omawianych kosztów.

Zarówno dochód jak i stratę z powyższego źródła (tj. gdy sprzedaż rzeczy miała miejsce przed upływem 6 miesięcy od zakupu) należy wykazać i opodatkować w zeznaniu rocznym wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali podatkowej. W tym celu wypełnia się formularz PIT-36. Co istotne, nie ma tutaj obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku od takiej sprzedaży.

Należy przy tym pamiętać, że opodatkowanie sprzedaży w powyższy sposób ma zastosowanie tylko wówczas, gdy występuje ona poza działalnością gospodarczą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: