eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym

W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym

2014-06-18 13:06

W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym

W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym © bzyxx - Fotolia.com

W ostatnich latach banki dość często w celu przyciągnięcia klientów stosują wiele różnych praktyk marketingowych. Największą popularnością cieszą się tzw. cashback, czyli nagrody wypłacane użytkownikom kart płatniczych w zamian za spełnienie określonych wymogów. Obecnie kwestia rozliczania tego typu przychodów przez podmioty je otrzymujące nie jest jednoznaczna.
Zarówno banki, jak i organy podatkowe reprezentują odmienne stanowiska. Dlatego też polski ustawodawca postanowił poświęcić uwagę temu zagadnieniu podczas nowelizacji dwóch ważnych aktów jakimi są - Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.

Cashback (moneyback) - przed zmianami
Jak już wspomniano, kwestia rozliczenia przychodów klientów banków (cashback) wywołuje spory pomiędzy bankami a organami podatkowymi. Każda ze stron reprezentuje odmienne, korzystne dla siebie stanowiska. Zdaniem banków tego typu przychody stanowią tzw. sprzedaż premiową, która podlega regulacjom art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.


Art. 21 ust. 1 pkt 68
Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.


Natomiast zdaniem urzędów skarbowych cashback (moneyback) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy.

fot. bzyxx - Fotolia.com

W 2015 r. cashback opodatkowany ryczałtem w podatku dochodowym

Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Począwszy od tego dnia regulacje w zakresie cashback ulegną zmianom. Przychody z tego tytułu zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który będzie wynosił 19%.Art. 20 ust. 1
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.


W tym przypadku bank powinien wystawić klientowi PIT-8C, który umożliwi mu prawidłowe rozliczenie z fiskusem. Jednak w praktyce banki upierają się przy swoim stanowisku, w związku z czym nie wydają klientom żadnych deklaracji a ci tym samym nie wykazują podatku w zeznaniu rocznym. Obecnie przychody te podlegają opodatkowaniu wg skali podatkowej.

Cashback (moneyback) - po zmianach
Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Począwszy od tego dnia regulacje w zakresie cashback ulegną zmianom. Przychody z tego tytułu zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który będzie wynosił 19%. Podmiotami zobowiązanymi do jego odprowadzenia będą banki. Dodatkowo w myśl nowych przepisów będą one zobligowane sporządzić roczną deklaracje PIT-8AR.

Głównym celem niniejszych zmian jest maksymalne uproszczenie poboru podatku i jednoznaczne wskazanie zgodnego z prawem rozliczania przychodów uzyskanych z tzw. cashback.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: