eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy

Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy

2015-05-18 12:24

Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy

Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy © nanantachoke - Fotolia.com

Ustawa o zwrocie części VAT-u dla osób prywatnych od dokonanych zakupów materiałów budowlanych została uchylona z początkiem 2014 r. Niemniej wnioski o zwrot taki nadal można składać, o ile wydatki zostały poniesione do końca 2013 r. Warto zatem poszukać starych faktur, gdyż uzyskana ze zwrotu kwota może wystarczyć na wakacje.
Teoretycznie z wnioskiem o zwrot części VAT-u zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych można wystąpić do fiskusa do końca 2018 r. w ramach tzw. praw nabytych. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili i to z dwóch powodów.

Po pierwsze odkładanie złożenia wniosku powoduje niepotrzebne mrożenie swoich środków finansowych. O zwrot można ubiegać się bowiem jedynie w stosunku do faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. Nie będą tutaj uwzględniane wydatki bieżące. Tym samym wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku podatnicy dawno powinni mieć u siebie. W związku z tym nie warto odwlekać terminu zwrotu tym bardziej, że przekazanie pieniędzy fiskus ma 4 miesiące od chwili złożenia wniosku.

Drugim, zdaje się istotniejszym powodem, jest zabieranie przez państwo z każdym rokiem prawa do ubiegania się o zwrot w stosunku do najstarszych wydatków. We wniosku składanym w bieżącym roku nie można bowiem wykazać faktur sprzed 2006. Z upływem każdego roku kalendarzowego ustawodawca zabiera kolejne dwa lata . I tak:
  1. jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2006-2007 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2015 r.
  2. jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2008-2009 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2016 r.
  3. jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2010-2011 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2017 r.
  4. jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2012-2013 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2017 r.

Oczywiście w składanym wniosku wykazuje się faktury z wszystkich lat, w których poniesiono wydatki budowlane, a za które zwrot jeszcze przysługuje.

fot. nanantachoke - Fotolia.com

Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy

Ustawa o zwrocie części VAT-u dla osób prywatnych od dokonanych zakupów materiałów budowlanych została uchylona z początkiem 2014 r. Niemniej wnioski o zwrot taki nadal można składać, o ile wydatki zostały poniesione do końca 2013 r.


Oczywiście zwrot ten tyczy się jedynie zakupionych materiałów budowlanych na potrzeby mieszkaniowe podatnika (czyli budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę/przystosowanie budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach, a także remont budynku lub lokalu mieszkalnego).

Faktura podstawowym dokumentem


Aby o zwrot części VAT-u podatnik mógł się ubiegać, musi posiadać faktury potwierdzające dokonane zakupy. Faktury takie jednakże musiały być wystawione do końca 2013 r. Fiskus bardzo rygorystycznie podchodzi do tego terminu, o czym boleśnie przekonał się jeden z podatników. Otóż dokonał on zakupów do końca 2013 r., niemniej te zostały udokumentowane nie fakturami, a paragonami fiskalnymi. Faktury zostały wystawione przez sklep na żądanie kupującego w 2014 r. (z datą sprzedaży w roku 2013) na podstawie wystawionych paragonów (podatnik pozostawił sobie przy tym kopie paragonów).
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.07.2014 r. uznał, że w takim przypadku zwrot się nie należy. Aby o niego się ubiegać, faktury dokumentujące zakup winny bowiem być wystawione do 31 grudnia 2013 r., a nie w roku 2014 (mimo że faktyczne zakupy miały miejsce w roku 2013).

Nie ma za to przeszkód, aby ubiegać się o zwrot części VAT na podstawie faktury zaliczkowej, o ile ta została wystawiona w powyższym terminie oraz wtedy zapłacona.

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2015 r. nr IBPBII/2/4511-119/15/MM. Tutaj podatnik 30 grudnia 2013 r. chciał kupić pustaki na budowę domu. Tych jednak sprzedawca nie miał na magazynie. Dlatego pobrał pełną zaliczkę na towar i wystawił 30 grudnia 2013 r. fakturę zaliczkową. Pustaki dostarczał natomiast sukcesywnie na budowę do lipca 2014 r.
Organ uznał, że skoro wystawiona w grudniu 2013 r. faktura zaliczkowa dokumentuje poniesiony wydatek na zakup pustaków do budowy domu, a nadto podatnik wydatek ten poniósł przed rokiem 2014, może ubiegać się on zwrot części zapłaconego VAT-u.

O zapłacie też należy pamiętać


Wskazana wyżej zapłata istotna jest przy tym nie tylko w stosunku do faktur zaliczkowych, ale także „zwykłych”, na co uwagę zwrócił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30.10.2014 r. nr IBPBII/2/415-721/14/MZM.

Podatnik kupił materiały budowlane 18 grudnia 2013 r. i tego dnia też została wystawiona faktura, jednakże z odroczonym o miesiąc terminem płatności. Zapłata tej faktury nastąpiła na początku stycznia 2014 r.
Organ podatkowy podkreślił, że poniesienie wydatku nie jest tożsame z wystawieniem faktury. Należy przez niego rozumieć faktyczną zapłatę za towar, która dodatkowo musi być potwierdzona fakturą. W związku z powyższym, skoro faktyczna zapłata za towar nastąpiła w roku 2014, to pomimo wystawienia faktury w grudniu 2013 r. nie doszło do poniesienia wydatku w tym roku, a co za tym idzie, podatnik nie nabył prawa do ubiegania się o zwrot części zapłaconego VAT-u.

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.