eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od nieruchomości 2024: jakie stawki zapłacą mieszkańcy poszczególnych miast?

Podatek od nieruchomości 2024: jakie stawki zapłacą mieszkańcy poszczególnych miast?

2023-12-14 13:12

Podatek od nieruchomości 2024: jakie stawki zapłacą mieszkańcy poszczególnych miast?

Jakie stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku? © gukodo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Końcówka roku jest tradycyjnie okresem podwyżkowym w podatku od nieruchomości. Portal GetHome.pl sprawdził, jaką stawkę tego podatku zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy największych miast. W dwóch zrezygnowano z podwyżki.

Przeczytaj także: Podatek od garażu jest wyliczany niezgodnie z Konstytucją. Przełomowy wyrok TK

– Co prawda maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala minister finansów, ale jego ostateczną wysokość, która może być niższa, określają radni. Podatek od nieruchomości stanowi bowiem źródło dochodów samorządów, a nie budżetu państwa – przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

I dodaje, że miliony właścicieli domów, mieszkań i działek muszą się liczyć z tym, że dostaną decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości sięgającej 16%! Np. w przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości może wzrosnąć z 1 zł do 1,15 zł, natomiast dla gruntów pod takimi budynkami – z 0,61 zł do 0,71 zł za m kw.

fot. mat. prasowe

Podatek od nieruchomości - maksymalna stawka za mieszkanie lub dom

Miliony właścicieli domów, mieszkań i działek muszą się liczyć z tym, że dostaną decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości sięgającej 16%. Np. w przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości może wzrosnąć z 1 zł do 1,15 zł, natomiast dla gruntów pod takimi budynkami - z 0,61 zł do 0,71 zł za m kw.


Portal GetHome.pl ustalił, że w większości miast wojewódzkich będą obowiązywały w przyszłym roku stawki maksymalne. Dla właściciela 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych oznacza to konieczność zapłacenia gminie podatku od nieruchomości w wysokości 940 zł, czyli o 130 zł więcej niż w tym roku.

– Gminy potrzebują coraz więcej pieniędzy na zaspokojenie rosnących potrzeb. Prostym sposobem na łatanie dziury w finansach jest podniesienie podatku – wyjaśnia Marek Wielgo. Problem w tym, że dokręcaniu śruby fiskalnej towarzyszą lawinowo rosnące wydatki związane z utrzymaniem mieszkania lub domu.

Ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę, że – według GUS – w październiku energia cieplna była aż o 24% droższa niż przed rokiem. Cena prądu poszła w górę o blisko 20%, natomiast gazu – o ponad 15%. W koszyku tego typu wydatków GUS nie uwzględnia podatku od nieruchomości, który coraz mocniej bije po kieszeni ich właścicieli. I najpewniej to właśnie dlatego radni niektórych miast – m.in. Opola, Kielc, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Zielonej Góry – zdecydowali, że ich mieszkańcy zapłacą niższy podatek. Władze Kielc i Opola zrezygnowały z podwyżki.

W stolicy województwa świętokrzyskiego stawka za mieszkanie lub dom będzie w przyszłym roku o 29% niższa od maksymalnej. Podatek za 200-metrowy dom na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych wyniesie 664 zł, czyli o 276 zł mniej niż w miastach stosujących maksymalne stawki.

fot. mat. prasowe

Ile podatku od nieruchomości zapłaci w 2024 r. właściciel 200-metrowego domu na działce 1000 m kw

Dla właściciela 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych maksymalna stawka podatku oznacza konieczność zapłacenia gminie podatku od nieruchomości w wysokości 940 zł, czyli o 130 zł więcej niż w tym roku.


Podatek od nieruchomości muszą płacić także posiadacze miejsc garażowych. Przypomnijmy, że stawka podatku może być dziesięciokrotnie wyższa od tej za mieszkanie. W 2024 r. maksymalna wyniesie 11,17 za m kw. Natomiast jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest on opodatkowany identyczną jak lokal stawką, czyli 1,15 zł za m kw.

Marek Wielgo przypomina, że w tym roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował takie zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości w przypadku miejsc garażowych w budynkach wielorodzinnych. Zdaniem Trybunału, właściciele takich miejsc powinni być obciążani taką samą stawką, jak dla lokali mieszkalnych. Problem w tym, że w trosce o stabilność finansów gmin, Trybunał odroczył o rok wejście w życie powyższej zasady. Oznacza to, że dopiero w 2025 r. posiadacze miejsc garażowych z wyodrębnioną własnością zapłacą stawkę „mieszkaniową”. Okazuje się jednak, że radni Rzeszowa wprowadzili ją już od przyszłego roku. Ponadto, stawki niższe od maksymalnej zastosowano w Opolu, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

– Gmina może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości. Warto zatem sprawdzić na danej stronie internetowej, czy można zapłacić mniej albo w ogóle nie płacić – radzi ekspert portalu GetHome.pl.

fot. mat. prasowe

Podatek od nieruchomości 2024: jakie stawki zapłacą mieszkańcy poszczególnych miast?

Radni niektórych miast - m.in. Opola, Kielc, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Zielonej Góry - zdecydowali, że ich mieszkańcy zapłacą niższy podatek. Władze Kielc i Opola zrezygnowały z podwyżki.


Marek Wielgo, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: