eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Obniżenie stawek CIT dla małych i średnich firm

Obniżenie stawek CIT dla małych i średnich firm

2016-03-17 12:54

Obniżenie stawek CIT dla małych i średnich firm

Obniżenie stawek CIT dla MŚP © shou1129 - Fotolia.com

Projekt z dnia 22 lutego 2016 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przewiduje m.in. obniżenie stawek podatku dochodowego od osób prawnych, obecnie jest opiniowany. Do jakich stawek ministerstwo planuje obniżyć CIT i kto będzie mógł skorzystać z obniżonych stawek?
podatek CIT, rok 2017, stawki CIT, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od osób prawnych, forma prawna działalności gospodarczej

Podatnicy podatku CIT


Podatnikami CIT są przede wszystkim spółki kapitałowe, czyli każda spółka z ograniczoną działalnością oraz spółka akcyjna. Jednak nie tylko - do osób prawnych, które objęte są podatkiem od osób prawnych, należą również fundacje stowarzyszenia lub spółdzielnie. Ponadto podatnikami CIT są też niektóre jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na przykład wspólnoty mieszkaniowe, szkoły i placówki oświatowe, a także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Aktualna stawka podatku CIT


Zgodnie z obowiązującymi przepisami regulowanymi ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych podatników podatku CIT obowiązuje jedna stawka wynosząca 19% podstawy opodatkowania.
Obowiązujące zapisy ustawy o CIT:
Art. 19. 1. Podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Stawka 19% dotyczy wszystkich podatników bez względu na to, jaka jest wysokość kapitału spółki. Zatem niezależnie od tego, czy kapitał zakładowy spółki wynosi 5 000 zł, czy 1 000 000 zł, każdego obowiązuje taka sama stawka podatku.

Stawka 19% podatku CIT jest jednolita również ze względu na wielkość osiąganych przychodów - stawka jest jednolita i zawsze wynosi 19% podstawy opodatkowania niezależnie od tego, jak wysokie przychody osiąga spółka. Jest to reguła ogólna od której występują wyjątki w stosunku do niektórych przychodów.

fot. shou1129 - Fotolia.com

Obniżenie stawek CIT dla MŚP

Zostanie utrzymana obecnie obowiązująca stawka 19%, dodana zostanie stawka 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.


Zapowiadane obniżenie stawki podatku CIT do 15%


Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, którego zapisy planowo mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., przewiduje rozszerzenie katalogu stawek podatku CIT do dwóch. Utrzymałby on obecnie obowiązującą stawkę 19%, dodałby jednak stawkę 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność (obowiązywałaby ona w pierwszym roku podatkowym spółki).
Projektowane zmiany ustawy o CIT:
Art. 19. 1. Podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, wynosi:
  1. 19% podstawy opodatkowania;
  2. 15% podstawy opodatkowania - w przypadku:
    a) małych podatników,
    b) podatników rozpoczynających działalność - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.

Kim zatem według ustawy o CIT jest mały podatnik? To podatnik, u którego wartość przychodu brutto ze sprzedaży (czyli wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro w przeliczeniu na złote według określonego w ustawie kursu.
Limit małego podatnika dla celów CIT w 2016 roku wynosi 5 092 000 zł.

Projekt ustawy przewiduje jednak wyjątki, w których przypadku nie będzie obowiązywała obniżona stawka 15% podatku CIT. Dotyczy to m.in. podatników podatku dochodowego od osób prawnych utworzonych w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału spółki, w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, jednak wyłącznie w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Obniżenie stawek nie dla osób fizycznych


Planowane obniżenie stawek podatkowych dotyczy jedynie osób prawnych. Oznacza to, że jednoosobowe działalności osób fizycznych czy spółki osobowe wciąż podlegać będą opodatkowaniu według:
  • skali podatkowej - 18% i 32% w zależności od wielkości dochodu,
  • podatku liniowego - 19% niezależnie od wielkości dochodu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: