eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUstawa deregulacyjna: wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika

Ustawa deregulacyjna: wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika

2025-05-20 11:18

Ustawa deregulacyjna: wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika

Rada Ministrów przyjęła kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych © Freepik

Rada Ministrów przyjęła właśnie kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych, których celem jest uproszenie m.in. prowadzenie działalności gospodarczej. - Wśród nich mamy ważny dla przedsiębiorców projekt zmiany ordynacji podatkowej i wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika - komentuje Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl.

Przeczytaj także: Deregulacja: zmiany w podatkach przyjęte przez rząd korzystne dla firm

Po przyjęciu nowelizacji ordynacji podatkowej, to urząd skarbowy - jeśli będzie różnica opinii co do faktów - będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim jakakolwiek kara na podatnika spadnie – zapowiedział premier Donald Tusk. – Jest to duża zmiana w kontaktach z administracją skarbową i ulga dla przedsiębiorców, ponieważ do tej pory, w przypadku sporu z urzędem skarbowym, to podatnik musiał udowodnić swoją rację. Jeśli nie potrafił tego zrobić, groziła mu kara – wyjaśnia Beata Tęgowska z Systim.

W opinii ekspertki, kluczowa przy tej deregulacji będzie jej praktyczna realizacja przez Krajową Administrację Skarbową.
Urzędnicy będą musieli, zgodnie z interpretacją tej nowelizacji, zmienić swoje podejście i stosować ustawę z korzyścią dla podatnika wszędzie tam, gdzie to możliwe i prawnie uzasadnione – podkreśla.

Rada Ministrów przyjęła kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych

Wprowadzono zasadę domniemania niewinności podatnika. Po przyjęciu nowelizacji ordynacji podatkowej, to urząd skarbowy będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim jakakolwiek kara na podatnika spadnie.


Beata Tęgowska zaznacza, że nowe rozwiązania mają wzmocnić ochronę praw i interesów podatnika poprzez wprowadzenie zasady domniemania niewinności.
To oznacza, że w postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, niedające się usunąć wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika – informuje ekspertka Systim.pl – Zasady te będą miały zastosowanie w czynnościach sprawdzających, kontroli podatkowej oraz kontroli celno-skarbowej – dodaje.

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), w komunikacie z 13 maja 2025, celem rozwiązań jest budowanie bardziej przyjaznej administracji, zwiększenie przejrzystości działań urzędów skarbowych oraz wzmocnienie zaufania obywateli do państwa.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: