eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Karnet na siłownię, karta multisport w koszty uzyskania przychodu

Karnet na siłownię, karta multisport w koszty uzyskania przychodu

2016-06-28 13:54

Karnet na siłownię, karta multisport w koszty uzyskania przychodu

Siłownia © zhu difeng - Fotolia.com

Zakład pracy, który w ramach pozapłacowych składników wynagrodzenia przekazuje swoim pracownikom karnety na siłownie czy karty multisport - finansowane z jego środków obrotowych - może je zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Wykazują one bowiem pośredni związek z uzyskiwanymi przychodami - stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24.06.2016 r. nr IBPB-1-3/4510-398/16/AW.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka - zakład pracy - zamierza wprowadzić u siebie pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników w postaci karnetów na siłownię i innych form wypoczynku ruchowego (karty multisport). Powyższe mają być częściowo finansowane ze środków obrotowych spółki, a w pozostałej części przez pracowników.

Wskazane pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników będą wynikać z obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania, a w przypadku jego braku z zarządzeń wewnątrzzakładowych. Świadczenia będą dostępne dla zainteresowanych pracowników bez względu na ich sytuację materialną, życiową czy rodzinną. Będą one traktowane po stronie pracowników jako przychody ze stosunku pracy - w części finansowanej przez zakład pracy.

Spółka zadała pytanie, czy w takim przypadku zakup karnetów na siłownię czy kart multisport w części przez nią finansowanej ze środków obrotowych, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”).

fot. zhu difeng - Fotolia.com

Siłownia

Zakład pracy, który w ramach pozapłacowych składników wynagrodzenia przekazuje swoim pracownikom karnety na siłownie czy karty multisport - finansowane z jego środków obrotowych - może je zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 updop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo – skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
• został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
• jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

 

1 2

następna

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.