eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Składka zdrowotna 2024 i podatek liniowy - ile wynosi, jaki limit odliczenia

Składka zdrowotna 2024 i podatek liniowy - ile wynosi, jaki limit odliczenia

2024-01-10 11:16

Składka zdrowotna 2024 i podatek liniowy - ile wynosi, jaki limit odliczenia

Składka zdrowotna 2024 i podatek liniowy - ile wynosi, jaki limit odliczenia © apops - Fotolia.com

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się metodą liniową, mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłaconą składkę zdrowotną. Odliczenie to ma jednak limit - w tym roku będzie on wynosił 11.600 zł.

Przeczytaj także: Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. Kogo obowiązuje i jak to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wynosi składka zdrowotna na podatku liniowym w 2024 r.
  • Jaki jest limit odliczenia składki zdrowotnej na 2024 rok
  • Ile wynosi minimalna składka zdrowotna w 2024 r.

Ile wynosi składka zdrowotna na podatku liniowym w 2024 r.


Osoby, które rozliczają się podatkiem liniowym, płacą miesięczną składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. Podstawa składki zdrowotnej to przychód pomniejszony o koszty. W niektórych przypadkach da się też od przychodu odliczyć ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne. Można to zrobić jeśli nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów. Do wyliczenia składki zdrowotnej za dany miesiąc bierzemy pod uwagę dochód za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że dochód ze stycznia stanowi podstawę składki za luty, a grudniowy składki za styczeń.

W obu przypadkach kwota zapłacona w trakcie roku nie jest jednak ostateczna. Przedsiębiorcy są bowiem zobowiązani do weryfikacji przychodu za dany rok wraz z jego końcem. Dopiero ostateczny przychód określa, jaka powinna być wysokość składki. Następnie trzeba obliczyć jej wartość w skali roku (iloczyn miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej i określonej stawki). Co ważne, wystarczy prowadzić działalność tylko przez jeden dzień w danym miesiącu, aby zaliczyć go do zestawienia.

Limit odliczenia składki zdrowotnej 2024 r.


Od 1 lipca 2022 r. podatnicy rozliczający się liniowo mogą odliczyć składkę zdrowotną na dwa sposoby:
  • zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu,
  • odliczyć ją od podstawy opodatkowania.

Obowiązuje tu jednak limit kwotowy w wysokości 11.600 zł. Limit ten został podniesiony o 1.400 zł względem 2023 roku, kiedy wynosił 10.200 zł.

Z uwagi na zapisy o ustaleniu podstawy składki zdrowotnej, warto wybrać to pierwsze rozwiązanie. Jeśli zaliczy się składkę zdrowotną do kosztów, jej wysokość (do określonego limitu) obniży również samą podstawę jej wyliczenia.

Natomiast w drugim przypadku składka zdrowotna nie obniży podstawy. W związku z tym zaliczka na podatek przy pełnym odliczeniu zmniejszy się o 2.204 zł, a składka zdrowotna o 568,40 zł. Zaliczając do kosztów uzyskania przychodu 11.600 zł, podatnik liniowy obniży obciążenia o 2.772,40 zł (przydatne: Podatek liniowy - zaliczka na podatek dochodowy bezpłatny kalkulator).

fot. apops - Fotolia.com

Składka zdrowotna 2024 i podatek liniowy - ile wynosi, jaki limit odliczenia

Składka zdrowotna dla podatku liniowego nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 r. minimalna składka dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego będzie więc wynosić 381,78 zł. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się metodą liniową, mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłaconą składkę zdrowotną. Odliczenie to ma jednak limit - w 2024 roku będzie on wynosił 11.600 zł.


Minimalna składka zdrowotna w 2024 r.


Składka zdrowotna dla podatku liniowego nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 r. minimalne wynagrodzenie na pierwszy dzień składkowy wynosić będzie 4.242 zł.

Oznacza to, że minimalna składka dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego będzie wynosić 381,78 zł (3.490 zł x 9%). Dopiero po osiągnięciu przeważającego dochodu 7.791,30 zł zapłacisz składkę w wysokości 4,9%. Poniżej tej wartości składka będzie taka sama, tj. 381,78 zł.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: