eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › CIT: nota obciążeniowa a obowiązek podatkowy

CIT: nota obciążeniowa a obowiązek podatkowy

2007-04-01 12:55

Przeczytaj także: CIT: moment powstania przychodu za dostawę ciepła

Zatem przepis ten obejmuje również przychody z tytułu kar i odszkodowań, określonych w umowach zawartych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 483 Kodeksu cywilnego w umowie zawartej pomiędzy kontrahentami można zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy - kary umownej. Kar umowna ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie wykonania zobowiązania. Należy się wierzycielowi – w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości - bez względu na wysokość poniesionej szkody.

Podstawą do obciążenia kontrahenta naliczoną karą umowną jest nota obciążeniowa, która jednocześnie stanowi podstawę do ujęcia tego zdarzenia w księgach rachunkowych.
Nota obciążeniowa jest dowodem księgowym rozliczeniowym, stwierdzającym dokonanie operacji gospodarczej przeprowadzonej między jednostką, a jej kontrahentem i stanowi podstawę zapisów w księgach rachunkowych, pod warunkiem, że jest rzetelna, wolna od błędów rachunkowych oraz zawiera co najmniej dane określone w art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 1994r, Nr 121, poz. 591 z późn. zm.). Nota obciążeniowa wystawiana jest w sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT, dotyczące obowiązku wystawienia faktury.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się co do zasady dzień wystawienia faktury (co w tym przypadku nie ma miejsca, gdyż Spółka wystawiła noty obciążeniowe), nie później niż ostatni dzień miesiąca w którym miało miejsce jedno z wymienionych w tym przepisie zdarzeń.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i powyższych uregulowań prawnych należy stwierdzić, iż w opisanej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3a pkt 3 powołanej ustawy, stosownie do którego datą powstania przychodu należnego będzie moment otrzymania zapłaty. Należy przyjąć iż kary umowne, chociaż nie są uzyskiwane za wykonanie świadczenia, należy zakwalifikować do pozostałych przypadków nie wymienionych w pkt 1 i 2 ww. przepisu prawa. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: