eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Trzeba stosować nowy wzór PKPiR

Trzeba stosować nowy wzór PKPiR

2008-01-09 13:18

Przedsiębiorcy powinni sięgnąć po nowe księgi podatkowe. Z dniem 1 stycznia br. zmienił się bowiem wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Została ona uszczuplona o jedną kolumnę, dokumentującą wydatki na reklamę publiczną i reprezentację.
Sama nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów nowa nie jest: zmieniony wzór księgi wszedł w życie w połowie marca 2007 r., jednak nie był on wprowadzony obligatoryjnie dla wszystkich przedsiębiorców. Ci z podatników, którzy prowadzili firmę przed 15 marca, mogli więc korzystać ze starego wzoru.

- Począwszy od 1 stycznia 2007 r., reklama stanowi koszt nie podlegający żadnym limitom. W ten sposób zostało zmienione dotychczasowe ograniczenie wydatków przeznaczonych na ten cel (0,25 % wysokości przychodów). Zrezygnowano jednak z odliczeń wydatków reprezentacyjnych – Agnieszka Malińska, specjalista ds. promocji produktów firmy B.I.S. FORMAT, przybliża zakres zmian we wzorze księgi.

Usunięcie z wzoru księgi kolumny dwunastej spowodowało przesunięcie numeracji pozostałych kolumn. I tak, odpowiednio, w kolumnie nr 12 wpisujemy wynagrodzenia, zaś do kolumny 13 księgujemy pozostałe wydatki. Także te poniesione na reklamę.

Problemów z wpisami do nowego wzorcu księgi z pewnością nie będą mieć użytkownicy księgowego oprogramowania komputerowego, np. Super Księgi Podatkowej: - Prowadzenie księgi przy użyciu programu komputerowego jest normowane odpowiednimi wymogami Ministra Finansów – dodaje A. Malińska. – Korzystając z takiego oprogramowania unikniemy ryzyka uproszczeń ewidencyjnych czy pomijania rubryk, które mogą wpłynąć na wynik rozliczeń końcowych. Na przykład użytkownicy Super Księgi Podatkowej mogą liczyć na stałe aktualizacje producenta w przypadku każdej zmiany przepisów podatkowych. Również tej dotyczącej wzoru księgi.

Księga przychodów i rozchodów to dokument zakładany w dniu rozpoczęcia działalności firmy lub 1 stycznia danego roku. Prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do zgłoszenia faktu założenia księgi do urzędu skarbowego w ciągu 20 dni. Taki obowiązek ciąży także na każdym podatniku zmieniającym formę opodatkowania i przechodzącym na taką księgę z tzw. pełnej rachunkowości. W przypadku spółki osobowej – zgłoszenia powinien dokonać każdy ze wspólników.

Do pobrania


- wzór obowiązujący od 15 marca 2007 r. wraz z objaśnieniami

oprac. : Polska.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: