eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Formularz PIT-12 do piątku?

Formularz PIT-12 do piątku?

2010-01-07 11:43

Pracownicy, którzy chcą, aby z dochodów uzyskanych w 2009 r. rozliczyli ich pracodawcy, a nie złożyli im jeszcze oświadczeń PIT-12, powinni się pospieszyć. Obowiązku tego muszą bowiem dopełnić przed 10 stycznia 2010 r.

Przeczytaj także: Ostatni dzwonek na oświadczenie PIT-12

Zakłady pracy jako płatnicy są zobowiązane nie tylko do ustalania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy od uzyskanych przez pracowników dochodów. Niekiedy obliczają i składają one także za pracowników rozliczenie roczne uzyskanych w trakcie danego roku podatkowego dochodów. Aby jednak dany płatnik był do takiej czynności zobowiązany, pracownik musi mu złożyć przed dniem 10 stycznia następnego roku podatkowego specjalne oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym, oznaczone symbolem PIT-12. Jest to termin materialno-prawny i nie może zostać przekroczony.

Co to oznacza?
Otóż jedynie w stosunku do tych pracowników, którzy zmieszczą się w powyższym terminie, pracodawca jako płatnik będzie miał obowiązek rozliczenia uzyskanych przez nich dochodów. Rozliczenia takiego płatnik dokonuje na formularzu PIT-40. Ma on na to czas do końca lutego następnego roku (w tym roku do 1 marca, gdyż ostatni dzień lutego to niedziela). Sporządzone zeznanie PIT-40 w tym terminie przesyła on do pracownika oraz właściwego dla niego urzędu skarbowego. Jeżeli pracownik nie dochowa terminu do złożenia płatnikowi oświadczenia PIT-12, musi liczyć się z tym, że pracodawca nie będzie miał obowiązku go rozliczyć. Należy przy tym pamiętać, iż sporządzenie rozliczenia rocznego jest bardziej czasochłonne niż informacji PIT-11. Tym samym pracodawca może nie chcieć rozliczyć spóźnialskich. W bieżącym roku 10 stycznia przypada w niedzielę. Oświadczenie należałoby zatem złożyć do najbliższego piątku (8 stycznia 2010 r.).

Uprawnieni do złożenia oświadczenia
Prawo do złożenia oświadczenia PIT-12 mają nie tylko zwykli pracownicy. Krąg uprawnionych podatników jest dużo szerszy. Formularz ten mogą złożyć:
  • pracownicy
  • tymczasowo aresztowani lub skazani
  • osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika
  • osoby otrzymujące świadczenia integracyjne
  • osoby otrzymujące stypendium
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną

Informacje w oświadczeniu
Składając płatnikowi PIT-12 podatnik oświadcza w nim, że:
  • poza dochodami u niego uzyskanymi nie osiągnął innych dochodów, z wyjątkiem dochodów nieuwzględnianych w rozliczeniach rocznych
  • nie korzysta z innych odliczeń niż z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu
  • nie korzysta z łącznego opodatkowania dochodów wraz z dochodami małżonka lub nie będzie się rozliczał w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci
  • nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne

W oświadczeniu tym podatnik może także wnieść o uwzględnienie kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków faktycznie poniesionych (gdy są one wyższe od kosztów zryczałtowanych odliczonych w roku podatkowym przez płatnika). W tym celu, podobnie jak w przypadku odliczenia od dochodu, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek, pracownik musi wypełnić odpowiednie rubryki oświadczenia PIT-12.

Uwaga! PIT-40 bez ulgi na dzieci!
Dokonując rocznego obliczenia podatku za 2009 r., płatnik nie uwzględnia ulgi prorodzinnej (co było możliwe rok wcześniej). Tym samym ci podatnicy, którzy chcą z tego odliczenia skorzystać, nie powinni składać oświadczenia PIT-12.

Do pobrania


Deklaracja PIT-12

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: