eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opodatkowanie VAT sprzedaży działek

Opodatkowanie VAT sprzedaży działek

2010-05-19 13:06

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: "ustawa o VAT"), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: "podatek VAT", sygn. IPPP3/443-57/10-5/LK).

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny nieruchomości w postaci kilku działek. Po przekwalifikowaniu gruntów na działki budowlane, dokonano podziału nieruchomości w celu nadania im bardziej praktycznego kształtu. Następnie, wnioskodawca miał zamiar sprzedać część działek, które są niezabudowane oraz należą do majątku osobistego wnioskodawcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) wskazał, iż odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Grunty są towarami w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 6), a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).

Jednakże, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być wykonana przez podatnika. Ustawa o VAT zalicza do podatników podmioty prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

Organ podatkowy stwierdził, iż istotne jest ustalenie, czy okoliczności związane ze sprzedażą jednoznacznie wskazują, że sprzedaż dokonywana jest przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, zdaniem organu podatkowego należy stwierdzić, iż sprzedaż działek przez wnioskodawcę nie wskazuje, iż czynność ta wykonywana jest przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Nabycie gruntu w drodze darowizny nie może być utożsamiane z nabyciem z zamiarem wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej.

Fakt, iż w trakcie posiadania przez wnioskodawcę grunt został przekwalifikowany i podzielony na działki budowlane, które to wnioskodawca zamierza sprzedać nie powoduje, iż czynność sprzedaży, w tych okolicznościach, jest traktowana jako działalność gospodarcza. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem VAT jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

Reasumując, w oparciu o przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe w interpretacji stwierdzono, iż sprzedaż przedmiotowych działek należy uznać za sprzedaż części majątku osobistego wnioskodawcy i jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach ustawy o VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: