eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT gdy rozwiązana spółka cywilna?

Zwrot VAT gdy rozwiązana spółka cywilna?

2010-08-02 07:26

W praktyce wiele sporów z fiskusem powstawało w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, która to w ostatniej deklaracji vatowskiej wykazywała kwotę VAT do zwrotu bezpośredniego. Wciąż jeszcze niektórzy podatnicy "sądzą się" w tej sprawie z fiskusem, który argumentuje, że w poprzednio obowiązującym stanie prawnym takim podmiotom zwrot VAT nie przysługiwał, gdyż należy się on jedynie spółce, a nie jej wspólnikom.

Przeczytaj także: Bezprawne przedłużanie terminu zwrotu podatku VAT

W jednym z ostatnich wyroków zapadłej w podobnej sprawie WSA w Łodzi stwierdził, iż zlikwidowana spółka cywilna i jej wspólnicy zachowują status prawnopodatkowy w VAT. Dlatego też, mimo utraty bytu prawnego spółka cywilna ma prawo do zwrotu różnicy podatku. Prawo to ze względu na formalną likwidację spółki cywilnej realizowane jest przez jej byłych wspólników (wyrok z 9 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 536/09). Zdaniem sądu obowiązujące do 30 listopada 2008 r. przepisy należy interpretować w ten sposób, że mimo utraty bytu prawnego, spółka cywilna (jej byli wspólnicy) mieli/mają prawo do zwrotu różnicy podatku. Prawo to, ze względu na formalną likwidację spółki cywilnej realizowane jest przez jej byłych wspólników.

W konsekwencji zlikwidowana spółka cywilna (jej wspólnicy) zachowują swój status prawnopodatkowy zarówno w odniesieniu do praw, jak i obowiązków płynących z ustawy o VAT. W omawianym wyroku sąd zwrócił uwagę, że podatnik odliczył VAT nabywając towary z zamiarem ich wykorzystywania do działalności opodatkowanej, której likwidacja powoduje, że towary te nie będą przedmiotem opodatkowanej dostawy. W konsekwencji podatnik VAT stał się ich ostatecznym nabywcą - konsumentem. Skoro, zatem byli podatnicy są zobowiązani do obliczenia i odprowadzenia podatku należnego od towarów objętych spisem z natury - to mają także prawo do obniżenia VAT. Oczywiście od 1 grudnia 2008 r. nie ma już wątpliwości, że zwrot taki przysługuje. Jednak wielu byłych wspólników spółek rozwiązanych przed tą datą, którzy zwrotu tego nie otrzymali - wciąż ma jeszcze możliwość odzyskania VAT.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: