eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Budowa domu = zwrot podatku?

Budowa domu = zwrot podatku?

2011-05-19 13:17

Budowa domu = zwrot podatku?

Limity zwrotu VAT dla osób, które nie korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych w PIT © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Osoby, które wykańczają, remontują mieszkanie lub budują dom, mogą uzyskać zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. Fiskus może im zwrócić ponad 30 tys. złotych.
Kwota, o jaką możemy ubiegać się w urzędzie skarbowym, zależy między innymi od tego, czy w latach 2004-2005 korzystaliśmy z ulg mieszkaniowych. Jeśli nie, kwota zwrotu dla wydatków poniesionych w 2011 r. wynosi 65,22 proc. podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Natomiast osoby, które obniżały podatek dzięki ulgom, obowiązuje niższy, bo około 55,23-proc. limit. Należy jednak pamiętać, że wysokość zwrotu zależy także od tego, czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. W tym wypadku mamy do czynienia z kolejnym limitem, w którym znaczenie ma także cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana do obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Cenę metra Główny Urząd Statystyczny podaje co kwartał, dlatego należy mieć na uwadze, że w każdym kwartale będzie obowiązywać inny maksymalny limit tegoż odliczenia. Odpowiednie informacje można zazwyczaj znaleźć w urzędzie skarbowym, w którym ubiegamy się o zwrot VAT (w ramkach poniżej podajemy limity obowiązujące dla wniosków składanych w drugim kwartale tego roku i wydatków poniesionych w 2011 r., przy cenie metra 3 tys. 979 zł).

fot. mat. prasowe

Limity zwrotu VAT dla osób, które nie korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych w PIT

Limity zwrotu VAT dla osób, które nie korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych w PITfot. mat. prasowe

Limity zwrotu VAT dla osób, które korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych w PIT

Limity zwrotu VAT dla osób, które korzystały w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych w PIT


Pamiętajmy jednak, że nie odzyskamy VAT za wszystkie zakupione przez nas materiały budowlane. Zwrot dotyczy tylko tych materiałów, dla których stawka VAT wzrosła w 2004 r. z 7 do 22 proc. w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ta lista jest jednak dosyć długa, obejmuje sto kilkadziesiąt pozycji. Znajdują się na niej między innymi: klepki i listwy przyścienne, żwir i piasek, kostka brukowa, okna, drzwi i ościeżnice, tapety, płytki ceramiczne, wyroby sanitarne, dachówki, cement, płyty chodnikowe, kotły centralnego ogrzewania, grzejniki, siatki i ogrodzenia, cegły oraz okna. Listę materiałów, od których odliczymy VAT, można znaleźć na stronie resortu infrastruktury. Na fakturze dokumentującej zakup materiałów należy sprawdzić, jaki jest ich symbol PKWiU, a następnie porównać z listą. Jeśli zakupiliśmy materiały, których symbol nie jest nią objęty, nie możemy wnioskować o zwrot VAT wynikający z ich zakupu.

W jaki sposób ubiegać się o zwrot VAT? Należy wypełnić wniosek, tzw. druk VZM, w którym należy między innymi wpisać przysługującą nam kwotę zwrotu, i złożyć go wraz fakturami dokumentującymi zakup materiałów budowlanych do urzędu skarbowego. Jeśli urząd nie zakwestionuje wyliczonej przez nas kwoty, zwrot powinniśmy otrzymać w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku. Jeśli urząd nie zgadza się z naszymi wyliczeniami, może sam określić kwotę zwrotu – na podjęcie decyzji w tej sprawie ma 4 miesiące. W tym wypadku zwrot pieniędzy następuje w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.