eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: faktura korygująca na ubezpieczenie

Leasing samochodu: faktura korygująca na ubezpieczenie

2011-06-28 11:53

Przeczytaj także: Ubezpieczenie leasingu: korekta VAT


Faktury korygujące zwiększające wartość wykazanego podatku, po stronie nabywcy traktowane są na równi ze zwykłymi fakturami VAT. Co za tym idzie, zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, prawo do odliczenia tego podatku przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę korygującą bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, a gdyby z różnych powodów w tym terminie odliczenia tego nie dokonał, obniżenia takiego może dokonać poprzez złożenie korekty za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

Problem z kratkami
Niestety w przepisach podatkowych ustawodawca nie przewidział wszystkich sytuacji, które mogą wystąpić w rzeczywistości gospodarczej. W rozpatrywanej kwestii chodzi o samochody z tzw. kratką posiadające homologację aut ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w stosunku do których do końca 2010 r. przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie/leasingu/najmie, a które od 2011 r. są traktowane na równi z samochodami osobowymi.

O ile sytuacja jest prosta w przypadku leasingów obecnie trwających, które rozpoczęły się przed 2011 r., a których umowy zostały zarejestrowane w odpowiednim terminie w urzędach skarbowych, tak tego samego nie można powiedzieć, o tych, które zakończyły się przed 2011 r. Dlaczego?

Otóż art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, która w latach 2011-2012 reguluje m.in. zasady odliczania podatku VAT od leasingu samochodów mówi, że obowiązujących od 2011 r. ograniczeń w zakresie odliczenia tego podatku nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy do końca roku 2010. Powyższe ma zastosowanie jednak jedynie:
1) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli do końca 2010 r.), bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie niniejszej ustawy, oraz
2) pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Jak zatem wynika z przytoczonego przepisu, jednym z warunków pełnego odliczenia podatku VAT od opłat leasingowych aut z tzw. kratką jest zarejestrowanie takiej umowy do końca stycznia 2011 r. Trudno jednak rejestrować umowę, która zakończyła się w roku ubiegłym lub jeszcze wcześniej, kiedy to nie było takiej potrzeby. Czy zatem otrzymanie faktury korygującej dotyczącej ubezpieczenia samochodu z kratką, którego leasing zakończył się w przykładowo w starym roku, uprawnia podatnika do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, czy też na zasadach przewidzianych dla samochodów osobowych?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Jak już wskazaliśmy wyżej, ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji wprost. Analizując przepisy można natomiast dojść zarówno do wniosków pozwalających na odliczenie tego podatku w pełni jak też i do tych, które nakazują stosować ograniczenie.

Z jednej bowiem strony korygowane są koszty ubezpieczenia z lat ubiegłych, kiedy to podatnikowi przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku VAT co przemawia za tym, że podatek ten można odliczyć na zasadach ogólnych. Z drugiej zaś prawo do odliczenia podatku z takiej korekty przysługuje na bieżąco czyli w roku 2011, kiedy to stosowane są ograniczenia w zakresie odliczenia tego podatku. Warto zatem, w celu uniknięcia niepotrzebnego sporu z fiskusem w przyszłości, kwestię tę wyjaśnić ze swoim urzędem skarbowym tudzież wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystniejsze, że będzie wiązać organy podatkowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: