eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › System monitoringu jako środek trwały?

System monitoringu jako środek trwały?

2012-02-17 10:26

Podatnik dokonał zakupów inwestycyjnych związanych z wybudowaniem dużej hali magazynowej. Poniósł m.in. duże koszty na zakup systemu monitoringu tego obiektu. Czy mogą stanowić odrębne koszty uzyskania przychodów, czy też będą powiększają wartość środka trwałego (hali magazynowej)?

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Koszty systemu monitoringu powinny zostać doliczone do wartości początkowej tylko w przypadku, jeśli monitoring wbudowano na stałe w hali magazynowej.

Należy zatem rozstrzygnąć, czy wskazane w pytaniu wydatki inwestycyjne są ściśle związane ze środkiem trwałym w postaci hali magazynowej i jako takie powinny powiększać jej wartość początkową, czy też może stanowią odrębny środek trwały, względnie czy ich wartość wolno zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W tym zakresie warto odwołać się do Klasyfikacji Środków Trwałych, która stanowi wprost, co można zaliczyć do wyposażenia budynków. Za wyposażenie budynków uznaje się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np.: instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku.

Jeżeli zatem podatnik zamierza wbudować na stałe system monitoringu w hali magazynowej (np. poprzez umieszczenie przewodów wewnątrz ścian), to wydatki ponoszone na ten cel powinny powiększyć wartość początkową budynku jako inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego (o których mowa w art. 16g ust. 4 updop).

Natomiast jeśli system monitoringu został zainstalowany nietrwale, np. na zewnętrznych częściach hali magazynowej, to w mojej opinii będzie stanowił odrębny środek trwały (przy założeniu, że wartość monitoringu jest wyższa niż 3.500 zł). Wtedy wolno go zaliczyć do kosztów podatkowych poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Podstawa prawna:
  • art. 15 ust. 1, art. 16g ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.:Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: