eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne

Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne

2012-09-04 12:00

Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne

Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne © Kurhan - Fotolia.com

Odliczenie VAT w związku z samochodem w firmie od lat budzi wątpliwości. Kiedyś spory z fiskusem dotyczyły pełnego odliczenia VAT od samochodów z "kratką". Pomimo, iż obecnie problem ten został wyeliminowany (niestety na niekorzyść podatników), przedsiębiorcom nadal zdarza się nie wiedzieć, czy w określonej sytuacji mogą odliczać pełen VAT, w szczególności w odniesieniu do nietypowych sytuacji.
Przykładowo, podatnik w 2010r. zawarł umowę leasingu na samochód mający homologację ciężarową, której nie zarejestrował w urzędzie skarbowym. Obok tego, nie przeprowadził on dodatkowego badania technicznego, nie ma też odpowiedniej wzmianki w dowodzie rejestracyjnym. Czy pomimo tego, z uwagi iż (jak wynika z homologacji) samochód mieści się w zakresie wyłączenia wskazanego w przepisach, może odliczać pełen VAT od rat leasingowych?

Zmieniona treść przepisów
Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy z 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2010r., nr 247, poz. 1652, dalej: ustawa zmieniająca), w okresie do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Pełne odliczenie VAT możliwe jest w odniesieniu m.in. do (ust. 2):
  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

fot. Kurhan - Fotolia.com

Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne

Praktyka pokazuje, iż spełnienie samych warunków wynikających z ustawy, bez posiadania dodatkowego badania technicznego i odpowiednich wpisów w dowodzie rejestracyjnym nie jest wystarczające do uznania, że podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT

Konieczność rejestracji…
Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy zmieniającej, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.

Art. 6 ustawy zmieniającej stanowi z kolei, że przepisu art. 3 ust. 6 nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, o ile została ona zawarta przed 1 stycznia 2011r. i została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011r.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.