eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Prywatny wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż w podatku VAT

Prywatny wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż w podatku VAT

2015-05-07 13:04

Prywatny wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż w podatku VAT

Prywatny wykup samochodu z leasingu © industrieblick - Fotolia.com

Użytkowanie w firmie samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego nie należy do rzadkości. W przypadku gdy firma jest prowadzona na imię i nazwisko przedsiębiorcy, po zakończeniu umowy leasingu niekiedy decyduje się on na wykup takiego pojazdu prywatnie, a nie na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód taki oczywiście może zostać następnie zbyty. Rodzi się w związku z tym pytanie, czy sprzedaż taka wywoła skutki w podatku od towarów i usług?

Przeczytaj także: Podatek VAT: sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Na wstępie wyjaśnijmy, że przekazanie korzystającemu pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego oraz jego późniejszy wykup, to na tle podatku od towarów i usług dwie różne czynności. I tak leasing taki jest traktowany na gruncie tego podatku jako odpłatne świadczenie usługi, zaś wykup przedmiotu leasingu to odpłatna dostawa towaru. Transakcję wykupu samochodu z leasingu w związku z tym należy postrzegać jako odrębną od samej usługi leasingu.

Prawidłowym przy tym wydaje się być twierdzenie, że z punktu widzenia podatku VAT istotne jest to, które składniki majątku przedsiębiorcza przeznacza i faktycznie wykorzystuje w prowadzonej działalności, a które służą jego celom prywatnym.

W związku z tym jeżeli od momentu wykupu pojazd nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, a będzie zaspokajał jedynie jego potrzeby prywatne, słusznym wydaje się być stwierdzenie, że wykup taki nie jest dokonywany przez firmę (czyli osobę prowadzącą działalność gospodarczą), a osobę prywatną, nie działającą w tej konkretnej czynności jako podatnik. Bez znaczenia przy tym wydaje się być fakt, iż pojazd ten wcześniej służył prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy leasingu, jak też to, że od rat leasingowych podatnik odliczał podatek naliczony (w całości bądź w części), podobnie jak i od wydatków związanych w tym czasie z jego eksploatacją.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Prywatny wykup samochodu z leasingu

W przypadku gdy firma jest prowadzona na imię i nazwisko przedsiębiorcy, po zakończeniu umowy leasingu niekiedy decyduje się on na wykup takiego pojazdu prywatnie, a nie na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód taki oczywiście może zostać następnie zbyty.


Powyższe skutkuje m.in. tym, że po stronie podatku naliczonego, wynikającego z faktury za wykup takiego pojazdu, w ogóle nie przysługuje prawo do odliczenia tego podatku. Skoro bowiem celem takiego zakupu jest wykorzystywanie samochodu jedynie na potrzeby prywatne, nie wykazuje on związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, a to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby podatek naliczony można było (w całości bądź części) odliczyć. To samo tyczy się także ponoszonych wydatków eksploatacyjnych na tak wykupiony składnik prywatnego majątku.

Z drugiej jednak strony późniejsza sprzedaż tak nabytego pojazdu również nie będzie objęta podatkiem VAT. Skoro bowiem sprzedaż następuje z majątku prywatnego a nie firmowego, trudno uznać, że sprzedawca występuje tutaj w charakterze podatnika VAT.
Przesłanka podmiotowa (a więc stwierdzenie, czy dla danej czynności osoba ją dokonująca jest podatnikiem) w przypadku osób fizycznych nabiera szczególnego znaczenia. Osoba taka, która prowadzi działalność gospodarczą, bowiem w zależności od danej transakcji może takim podatnikiem być (wówczas sprzedaż będzie objęta VAT-em) bądź nie. Nierzadko prawidłowe rozstrzygnięcie, kiedy dana osoba działa jako podatnik VAT, a kiedy jako tzw. osoba prywatna, nastręcza niemałych problemów.

Warto też dodać, że zarówno zakup takiego pojazdu do majątku prywatnego, jak i jego późniejsza sprzedaż (nie objęta VAT-em), nie będzie skutkować koniecznością skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego (w czasie korzystania z niego na podstawie umowy leasingu operacyjnego). Tyczy się to zarówno ponoszonych wówczas wydatków eksploatacyjnych jak i rat leasingowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: