eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od nieruchomości gdy sprzedaż jej części

Podatek od nieruchomości gdy sprzedaż jej części

2013-05-29 13:39

Podatek od nieruchomości gdy sprzedaż jej części

Podatek od nieruchomości gdy sprzedaż jej części © gmg9130 - Fotolia.com

Sprzedając lub kupując nieruchomość, a także zmieniając jej przeznaczenie, podatnik musi powiadomić o tym gminę, a w niektórych przypadkach - urząd skarbowy. Konsekwencją takiej decyzji może być bowiem zmiana wysokości należnego władzom lokalnym podatku od nieruchomości.

Przeczytaj także: Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości

Posiadanie nieruchomości nakłada na jej właściciela pewne obowiązki względem gminy - właściciel musi między innymi zapłacić w określonych terminach podatek od nieruchomości. Powinien także przekazać gminie odpowiednie dokumenty w przypadku wygaśnięcia obowiązku podatkowego lub gdy nastąpią zmiany wpływające na wysokość tego podatku – na przykład gdy podatnik sprzedaje jedynie część nieruchomości.

Formularze dostępne w gminach
W terminie dwóch tygodni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości (zakup mieszkania, sprzedaż działki) lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wymiaru tego podatku (np. zmiana przeznaczenia z mieszkalnej na działalność gospodarczą), osoby fizyczne są zobowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru. Przykładowe formularze oferują na stronach internetowych urzędy gmin. Zapłata podatku natomiast następuje cztery razy w roku w równych ratach odpowiednio do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Jeżeli właściciel nieruchomości zdecyduje się na przykład na sprzedaż części magazynu, przyczyniając się tym samym do spowodowania zmian w wymiarze podatku od nieruchomości, również musi poinformować o tym gminę (w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę).

fot. gmg9130 - Fotolia.com

Podatek od nieruchomości gdy sprzedaż jej części

Sprzedając lub kupując nieruchomość, a także zmieniając jej przeznaczenie, podatnik musi powiadomić o tym gminę, a w niektórych przypadkach - urząd skarbowy. Konsekwencją takiej decyzji może być bowiem zmiana wysokości należnego władzom lokalnym podatku od nieruchomości.


Spółka sprzedaje budynek
W przypadku posiadających grunty, budynki czy magazyny osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej, informację składaną w gminie zastępuje deklaracja przedkładana fiskusowi. Ostatecznym terminem złożenia deklaracji jest 31 stycznia. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – wskazane podmioty mają na to 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Zapłata podatku ma miejsce do 15. dnia każdego miesiąca (za styczeń do 31 stycznia).

W przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości podatku od nieruchomości, osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej powinny dokonać odpowiedniej korekty złożonej deklaracji. Mają na to dwa tygodnie od dnia zaistnienia takiego zdarzenia.

Konsekwencje niedopełnienia obowiązków
Jeśli właściciel mieszkania czy gruntu nie złoży informacji o wprowadzonej przez siebie zmianie, może podlegać wykroczeniu skarbowemu podlegającemu karze grzywny. W 2013 r. jej wartość wynieść może od 160 zł do 32 000 zł. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej że skutki prawne zawieranych przez właściciela nieruchomości umów dotyczących jej zarządzania (zakup czy wynajem) są dla gmin widoczne (np. po zawarciu transakcji kupna do gminy wpływa akt notarialny).


Katarzyna Miazek, Adam Bujalski

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: