eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatki › PIT 2016

Rozliczenie roczne PIT 2016

Początek roku 2017 to czas rozliczeń podatkowych za rok 2016. Podatnicy po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z tym trudnym zadaniem w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2017 r.

Skąd trudność? Otóż prawidłowe wypełnienie PIT-a wymaga skomplikowanej wiedzy, która wprawdzie jest ogólnie dostępna (każdy może przeczytać przykładowo ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jej treść wyskoczy po wpisaniu takiej frazy w Google), ale bardzo trudna do zrozumienia. Konstrukcja polskich przepisów podatkowych jest bowiem tak złożona, że zwykły Kowalski musi się włożyć dużo czasu oraz wysiłku w to, aby je zrozumieć i prawidłowo zastosować. Wysoki poziom skomplikowania przepisów potwierdzają chociażby same organy podatkowe, które często w danej kwestii nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska (co uwidacznia się chociażby na tle wydawanych interpretacji podatkowych).

Same przepisy to jednak często za mało. Z reguły trzeba się tutaj posiłkować także wypracowaną linią interpretacyjną przez organy podatkowe czy sądy administracyjne. Te same przepisy ustaw podatkowych można bowiem interpretować w przeróżny sposób, zaś wyciągnięcie wniosków zbieżnych z intencją ustawodawcy (i "zadowalających" fiskusa) jest niezwykle trudne.

Dlatego też zespół eGospodarka.pl - kontynuując wcześniejszą dobrą praktykę, po raz kolejny oddaje w ręce swoich użytkowników kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych za rok 2016, która ułatwi prawidłowe sporządzenie rocznego PIT-a.

Rozpoczęcie procesu rozliczenia podatkowego za 2016 r. należy tradycyjnie zacząć od wyboru prawidłowego formularza podatkowego. Tych jest aż kilkanaście. O wyborze właściwego decyduje rodzaj uzyskiwanych dochodów (bądź przychodów) jak też przysługujące konkretnej osobie ulgi i odliczenia podatkowe.

Same przepisy podatkowe w stosunku do roku poprzedniego (w zakresie rozliczeń rocznych) większym zmianom nie zostały poddane. Niemniej w ciągu ostatniego roku fiskus wydał szereg nowych interpretacji podatkowych mówiących, jak te przepisy stosować - podobnie zresztą jak sądy administracyjne.

W kompendium wiedzy na temat rozliczeń rocznych 2016 przygotowanym przez zespół eGospodarka.pl można znaleźć szczegółowe wyjaśnienie w zakresie stosowania poszczególnych ulg i odliczeń podatkowych, dostępnych sposobów rozliczeń, przykłady wypełnionych formularzy jak i czyste drugi do wypełnienia - w tym także w postaci e-deklaracji, które można wysłać elektronicznie do skarbówki. Udostępnione zostaną także programy umożliwiające wypełnienie rocznego PIT-a szybko, sprawnie i bezbłędnie, czy baza organizacji pożytku publicznego, z którymi można się podzielić 1% swojego podatku.

Poza artykułami mówiącymi o tym, który formularz jest w danym przypadku prawidłowy, zawierającymi ich opisy i sposoby wypełnienia, czy wyjaśniającymi ogólne zasady rozliczania ulg podatkowych, w zebranym kompendium wiedzy znajdą się także artykuły informujące o obecnym stanowisku zarówno organów podatkowych jak i sądów administracyjnych w zakresie stosowania poszczególnych norm prawnych.

Ponadto, dbając o prawidłowe rozliczenia podatkowe swoich użytkowników, zebrane kompendium wiedzy będzie na bieżąco aktualizowane nie tylko o pojawiające nowe interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych, ale także wyjaśniające najciekawsze problemy poruszane na naszym forum podatkowym.


Interaktywne deklaracje: PIT-37 PIT-36 PIT-36L PIT-28

Rozliczenie roczne 2016 - informacje i porady:

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Baza OPP - 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego (OPP) Znajdź dane OPP, której możesz przekazać 1% swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok 2018.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Porady podatkowe

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: