eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wydatki na podróż klienta to koszty reprezentacji

Wydatki na podróż klienta to koszty reprezentacji

2008-08-28 09:03

Wydatki na bilety lotnicze, pociągi, autobusy i noclegi związane z organizacją wyjazdu na targi potencjalnych klientów, poniesione przez firmę X są dla niej wydatkami na reprezentację, a tym samym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2008 r. nr IPPB1/415-683/08-2/JB.

Przeczytaj także: Kawa i herbata to nie koszty reprezentacji

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że firma X – przedstawiciel włoskich producentów maszyn budowlanych – często wyjeżdża do Włoch na targi budowlane wraz z potencjalnymi klientami. Wydatki związane z tymi wyjazdami (koszty biletów lotniczych, autobusowych, kolejowych, noclegów) ponosi firma X. W trakcie takich wyjazdów potencjalni nabywcy rozważają możliwość zakupu maszyn budowlanych, mają okazję zapoznać się z procesem ich produkcji i eksploatacji. Często w trakcie trwania targów decydują się oni na zakup tych maszyn bezpośrednio od producenta. Wtedy firma X otrzymuje prowizję od zawartego kontraktu, albo kupuje maszynę od producenta i sprzedaje ją klientowi w Polsce. W związku z tym zadano pytanie, czy wydatki na wyjazdy potencjalnych klientów stanowią dla firmy X koszty uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,
* być właściwie udokumentowany.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: