eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Doradztwo podatkowe: nowe przywileje i zadania

Doradztwo podatkowe: nowe przywileje i zadania

2010-08-10 12:05

Dnia 7 sierpnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 122, poz. 826, dalej „nowelizacja”) wprowadzająca szereg ważnych zmian, zarówno dla doradców wykonujących już swój zawód, jak i kandydatów na doradców podatkowych.

Przeczytaj także: Nowelizacja przepisów o doradztwie podatkowym

W odniesieniu do osób wykonujących czynności doradztwa podatkowego, najistotniejszymi zmianami przewidzianymi nowelizacją jest rozszerzenie zakresu czynności doradztwa na obowiązki celne podatników, płatników lub inkasentów oraz sprawy egzekucji administracyjnej związane z tymi obowiązkami.

Ponadto, nowelizacja przyznała doradcom podatkowym kompetencję do reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Doradcy podatkowi otrzymali również prawo do udzielania dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu.

Warto również dodać, że nowelizacja przewiduje znaczną liberalizację wykonywania zawodu doradcy podatkowego m. in. przez zniesienie ograniczeń związanych z prowadzeniem przez doradców podatkowych innej niż doradztwo działalności gospodarczej. Ponadto, zlikwidowany został istniejący dotychczas zakaz reklamy takiej działalności.

Wiele kompetencji, które dotychczas przysługiwały Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych zostało przeniesionych na rzecz Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Powyższe kompetencje to m.in. prowadzenie rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, dokonywanie wpisów oraz skreśleń z rejestrów.

Jeżeli chodzi o kandydatów na doradców podatkowych, najistotniejszą zmianą jest pierwsza od początku obowiązywania ustawy o doradcach podatkowych zmiana zakresu egzaminu na doradcę podatkowego. W stosunku do dotychczas obowiązującego zakresu materiału, zostanie on rozszerzony o podstawy wspólnotowego prawa podatkowego, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi (w miejsce postępowania administracyjnego), międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne (w miejsce prawa celnego) oraz organizację i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontroli skarbowej (w miejsce administracji finansowej i kontroli skarbowej). Konsekwentnie, niezbędna będzie aktualizacja wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany w innych ustawach m.in. w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.), które polegają na ujednoliceniu zasad zwalniania doradców podatkowych z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej z innymi zawodami prawniczymi. Tym samym, o zwolnieniu z tego obowiązku będzie decydował sąd.

Reasumując, nowelizacja wprowadziła zmiany, które w istotny sposób wpływają na kształt zawodu doradcy podatkowego. Wśród głównych zmian wymienić należy rozszerzenie zakresu kompetencji zawodowych, liberalizację przepisów w zakresie reklamy oraz dozwolonego zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również zmiany zakresu egzaminu na doradcę podatkowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: