eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dwa gospodarstwa rolne a rejestracja w podatku VAT

Dwa gospodarstwa rolne a rejestracja w podatku VAT

2014-06-10 12:37

Dwa gospodarstwa rolne a rejestracja w podatku VAT

Dwa gospodarstwa rolne a rejestracja w podatku VAT © Everest Adv - Fotolia.com

Jeżeli podatnik prowadzi samodzielnie swoje gospodarstwo rolne niezależnie od gospodarstwa prowadzonego wraz z żoną (z tytułu którego ona rozlicza podatek od towarów i usług), przy wykorzystywaniu wyodrębnionego majątku, może z tego tytułu zrezygnować ze zwolnienia i rozliczać podatek VAT - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27.05.2014 r. nr ITPP1/443-222/14/MS.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i rolnicza w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest rolnikiem pozostającym w związku małżeńskim. Niemniej posiada on grunty stanowiące jego majątek odrębny, na których prowadzi produkcję rolną. Podobnie sytuacja wygląda u żony (ta także posiada grunty stanowiące jej majątek odrębny, na których prowadzi produkcję rolną). Ponadto małżonkowie dzierżawią dodatkowe grunty rolne, na których wspólnie prowadzą produkcję rolną. Żona wnioskodawcy jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. W 2013 r. także wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT czynny z tytułu prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego. Powstała jednak wątpliwość, czy w opisanej sytuacji mógł się on zarejestrować jako podatnik czynny? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

fot. Everest Adv - Fotolia.com

Dwa gospodarstwa rolne a rejestracja w podatku VAT

Jeżeli podatnik prowadzi samodzielnie swoje gospodarstwo rolne niezależnie od gospodarstwa prowadzonego wraz z żoną (z tytułu którego ona rozlicza podatek od towarów i usług), przy wykorzystywaniu wyodrębnionego majątku, może z tego tytułu zrezygnować ze zwolnienia i rozliczać podatek VAT.


Działalność rolnicza została zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy, zgodnie z którym przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, iż działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych – art. 2 pkt 19 ustawy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: