eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy: 50% VAT i pełne koszty w podatku dochodowym

Samochód osobowy: 50% VAT i pełne koszty w podatku dochodowym

2014-10-03 12:43

Przeczytaj także: Ministerstwo Finansów potwierdza: pełna amortyzacja samochodu możliwa


Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni zawartym we wniosku o wydanie interpretacji i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Spółka natomiast w swoim stanowisku wskazała jedynie (bez większego rozwodzenia się nad tym zagadnieniem), że prawo do odliczenia jej przysługuje. Jak czytamy w interpretacji:

„(…) Spółka posiada prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przychodów (podstawa Art. 15. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Nieodliczony podatek VAT na podstawie art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług związany z poniesieniem przez Spółkę kosztów zakupu paliwa, niezbędnych napraw i innych kosztów związanych z bieżącą eksploatacją auta stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 pkt 1. ppkt. 46) lit. a) myślnik 2.

Dlatego Spółka uważa, że ma prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych nieodliczonego podatku od towarów i usług jaki 100% wartości netto kosztów związanych z eksploatacją auta nie uwzględniając paliwa oraz 100% kosztów zakupu paliwa w kwocie brutto z faktur.(…)”


Na tym w zasadzie część merytoryczna interpretacji się kończy.

W zakresie odliczania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych stanowiących środki trwałe firmy, a wykorzystywanych do celów mieszanych, wypowiedział się natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2014 r. nr ITPB1/415-582/14/WM.

W rozpatrywanej sprawie wnioskodawczyni wskazała, że dane pojazdy nie są wykorzystywane tylko w firmie, ale służą też innym celom. Do kosztów podatkowych zalicza jedynie te wydatki ponoszone na pojazdy, które są związane z prowadzoną firmą. Zalicza też do kosztów 50% VAT z faktur związanych z ich eksploatacją oraz cały VAT z faktur za paliwo. Z uwagi na to, że pojazdy te nie służą jedynie działalności, wnioskodawczyni miała jednak wątpliwości, czy dokonywane odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej przedmiotowych samochodów są w całości kosztem uzyskania przychodu.

Fiskus uznał, że jak najbardziej. Organ wskazał, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość proporcjonalnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyłącznie dla nieruchomości wykorzystywanych w firmie jedynie w części. Zasada ta nie obowiązuje jednak przy innych składnikach majątku.

Niemniej, jeżeli takie składniki majątku spełniają definicję środka trwałego prowadzonej działalności gospodarczej, a więc są kompletne i zdatne do użytku, ujęte w ewidencji, stanowią własność lub współwłasność podatnika i służą prowadzonej firmie, nie ma przeszkód, aby dokonywane od ich pełnej wartości początkowej odpisy amortyzacyjne (z uwzględnieniem limitu dla samochodów osobowych) w pełnej wysokości zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy są one wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo – do celów prywatnych.
Wykorzystywanie firmowego samochodu także prywatnie nie wpływa na wysokość odpisów amortyzacyjnych, które są zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

W przytoczonej interpretacji organ podatkowy przyznał także, że kosztem jest nieodliczony od dokonywanych zakupów VAT z uwagi na ograniczenia nałożone ustawą o podatku od towarów i usług.

Jak zatem wynika z powyższego, w zakresie kosztów uzyskania przychodów fiskus spogląda na podatników raczej łaskawym okiem. Niemniej ma się nieodparte wrażenie, że taki stan rzeczy nie potrwa zbyt długo, tym bardziej że wcześniej jego podejście było bardziej restrykcyjne.

Przykładem jest chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11.02.2008 r. nr IP-PB3-423-456/07-2/JG. W rozpatrywanej sprawie chodziło o nieodpłatne udostępniania służbowych samochodów pracownikom. Mianowicie spółka miała zamiar użyczać (oddać do użytkowania) pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych w ramach wynagrodzenia za pracę w postaci pieniężno – rzeczowej, wynikającego z regulaminu wynagradzania oraz premiowania.

Organ podatkowy uznał, że świadczenie nieodpłatne, jakim jest umożliwienie używania samochodu do celów prywatnych pracownika nie jest ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, a służy jedynie osobistym interesom pracowników. Nie pozostaje więc w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu.

Ma tutaj zatem zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w części dotyczącej używania przez pracowników samochodów służbowych dla celów prywatnych. W efekcie fiskus stwierdził, że koszty związane z używaniem składników majątku do celów innych niż działalność gospodarcza nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów tej działalności.
Tylko wydatki związane z eksploatacją samochodu do celów służbowych stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów – podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.02.2008 r. nr IP-PB3-423-456/07-2/JG.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: