eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › "Raje podatkowe" zablokowane od 2015 roku? Sejm ratuje ustawę podatkową

"Raje podatkowe" zablokowane od 2015 roku? Sejm ratuje ustawę podatkową

2014-10-06 16:09

"Raje podatkowe" zablokowane od 2015 roku? Sejm ratuje ustawę podatkową

Sejm naprawi opieszałość rządowych urzędników © Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Sejm zajmie się w trybie pilnym pracą nad kolejną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korygującą vacatio legis dla ustawy wprowadzającej opodatkowanie zysków transferowanych do tzw. rajów podatkowych. Z powodu opóźnionej publikacji tej nowelizacji, zapisy ustawy mogły nie wejść w życie od początku 2015 roku, co wiązałoby się z dużymi ubytkami w dochodach budżetu państwa.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

O sprawie po raz pierwszy napisała w piątek, 2 października, "Rzeczpospolita". Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającą opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych, zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych. Prezydent nowelizację podpisał już 17 września, jednak do zeszłego piątku nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Opublikowanie nowelizacji do końca września było warunkiem wejścia jej zapisów w życie już od roku 2015. W efekcie wiele firm w roku 2015 nadal by nie płaciło podatku dochodowego, uciekając z zyskami do rajów podatkowych. Zdaniem "Rzeczpospolitej", budżet na tym mógłby stracić co najmniej 3,3 mld zł.

Publikacja "Rzeczpospolitej" wywołała mocną reakcję ministra finansów, jak i urzędników rządowych oraz polityków, zarówno koalicyjnych, jak i opozycyjnych.

Minister finansów Mateusz Szczurek już w piątek zapowiedział szybką naprawę tego błędu powstałego w Rządowym Centrum Legislacji, odpowiedzialnym za publikowanie aktów prawnych. RCL wyjaśniło, że ustawa była publikowana w standardowym trybie, bowiem nie zostało powiadomione, że publikacja powinna być przyspieszona.

– W poniedziałek trafi do laski marszałkowskiej projekt ustawy. Inicjatywa poselska doprowadzi do korekty terminu vacatio legis i wprowadzenia w życie ustawy w całości już od 1 stycznia 2015 r. Ufam, że do 30 listopada korekcyjna ustawa będzie przyjęta przez Sejm, podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw – zapowiedział w piątek minister Mateusz Szczurek. – Projekt jest już praktycznie gotowy – dodał wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Zapewnienie ministra stało się faktem. Projekt nowelizacji został dziś wniesiony przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej pod prace Sejmu. Tryb inicjatywy poselskiej jest dużo szybszy niż ścieżka poprzez rządową inicjatywę ustawodawczą, pozwoli więc na na maksymalnie szybką nowelizację. Poselska propozycja zakłada zmianę vacatio legis wspomnianej ustawy, tak by jej wszystkie zapisy weszły w życie od 1 stycznia 2015 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: