eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT

Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT

2014-10-03 12:44

Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: opodatkowanie zaliczki a eksport towaru


Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy).

Stosownie do art. 41 ust. 8 ustawy, przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Natomiast, na podstawie art. 41 ust. 9 ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 9a ustawy, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

W związku z powyższym, zastosowanie 0% stawki podatku w odniesieniu do otrzymanej zaliczki z tytułu eksportu towarów będzie możliwe w przypadku gdy spełnione będą następujące warunki:
• wywóz towarów nastąpi w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę,
• podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w takim terminie

W przypadku jednak nie otrzymania dokumentu w tym terminie zastosowanie ma odpowiednio art. 41 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym podatnik będzie mógł zastosować stawkę 0% w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres następny po okresie rozliczeniowym, w którym nastąpił ten wywóz towarów.

Oznacza to, że w przypadku gdy podatnik rozlicza się za okresy miesięczne, aby zaliczka otrzymana przez niego np. w miesiącu styczniu mogła zostać opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej musi nastąpić do końca marca 2014 r., i dokument potwierdzający ten wywóz podatnik powinien otrzymać do końca marca 2014 r. (art. 41 ust. 9a ustawy). Jeżeli jednak wywóz nastąpił np. w miesiącu marcu i do końca tego miesiąca podatnik nie dysponuje jeszcze dokumentem potwierdzającym ten wywóz, w celu zachowania stawki 0% podatnik powinien otrzymać ten dokument najpóźniej do 25 maja 2014r. (art. 41 ust. 9a w zw. z ust. 7 ustawy). Zaznaczyć przy tym należy, że podstawowym warunkiem zastosowania powyższego przepisu jest aby wywóz towarów nastąpił w terminie 2 miesięcy od otrzymania zaliczki.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku Wnioskodawca otrzymał zaliczkę na poczet eksportu towarów w styczniu 2014r. Zgodnie z umową, towary miały wyjechać z Polski do końca marca 2014r., tak się jednak nie stało i nie jest znany dokładny termin wywozu. Oznacza to zatem, że w opisanym stanie faktycznym wywóz towaru nie nastąpił w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę (zaliczkę).

Stosownie do powyższego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpił wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w stosunku do których Wnioskodawca otrzymał zaliczkę. Nie został zatem spełniony warunek do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%. Jednocześnie jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, (…), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, (…). Podkreślić także należy, że moment otrzymania dokumentu nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego tj. nie zmienia tego obowiązku.

Oznacza to, że w sytuacji gdy Wnioskodawca na poczet eksportu towaru otrzymał zaliczkę w styczniu 2014 r. to powinna ona być wykazana w deklaracji za miesiąc styczeń tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie ponieważ zgodnie z umową wywóz towaru miał nastąpić do końca marca 2014 r. Wnioskodawca miał prawo do zastosowania względem tej otrzymanej zaliczki stawki podatku w wysokości 0%. Jednakże w zawiązku z faktem, że wywóz towaru nie nastąpił terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Wnioskodawca otrzymał tę zaliczkę tj. do końca marca 2014 r., powinien on skorygować deklarację za styczeń z zastosowaniem stawki krajowej właściwej dla danego towaru. Następnie jeżeli wywóz towaru względem którego Wnioskodawca otrzymał zaliczkę opodatkowaną stawką krajową nastąpi w terminie późniejszym i Wnioskodawca będzie posiadał dokument potwierdzający ten wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, będzie on uprawniony do zastosowania dla eksportu tego towaru stawki podatku w wysokości 0%. Wnioskodawca w takim przypadku będzie również upoważniony do korekty podatku należnego (wynikającego z otrzymanej zaliczki) wykazanego w deklaracji za miesiąc styczeń 2014 r. w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: